Kazakistan'da her yıl 4 Haziran günü “Devlet Sembolleri Günü” olarak kutlanıyor. Kazakistan, 4 Haziran 2007'de devlet arması, bayrağı ve millî marşının kabulü olmak üzere devlet sembollerini belirledi.

Bu tarihten itibaren Kazakistan’ın dört bir tarafında 4 Haziran Devlet Sembolleri Günü coşkuyla kutlanıyor. Bu semboller, Kazakistan’ın tarihten gelen kültürel hayatını temsil ediyor.

Ekran Goruntusu 2024 06 04 133624 1717497407 971 X750

KAZAKİSTAN DEVLET ARMASI

Jandarbek Malibekov ve Şokan Valihanov tarafından çizilmiştir. Altın sarısı ve gök mavi renklerdedir. Sarı, Kazak halkının aydınlık geleceğini temsil eder. Mavi ise barış ve halklar arası birlikteliğin sembolüdür Tam merkezdeki Şanırak yurdu birleştiren bağlayan bağları simgeler. Şanırak'ın solunda ve sağında özgürlüğün timsali kanatlı atlar bulunur. Armanın alt kısımdaki "Kazakistan" yazısı 2018 yılında Latin alfabesi ile yazılmış yeni şekli ile güncellenmiştir.

KAZAKİSTAN BAYRAĞI

Gök mavisi zemine sahip olan bayrağın üzerinde altın sarısı koçboynuzu milli motifi, güneş ve süzülen bir kartal silueti bulunmaktadır. Bayraktaki altın sarısı renk Altın Orda Hanlığı’nın mirasçısı olduğuna vurgu yapar. Bayrağın ortasındaki güneş hayatı ve bereketi simgelerken süzülen kartal da devletin gücünü ve bağımsızlığı anlatır.

KAZAKİSTAN MİLLİ MARŞI

7 Ocak 2006 tarihinde kabul edilmiştir. 1956'da Cumeken Nacimedenov tarafından yazılmış ve Şemsi Kaldayakov tarafından bestelenmiş olan eserin sözleri Nursultan Nazerbayev tarafından yeniden düzenlenmiştir.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATININ 4 HAZİRAN MESAJI

Kerkük'teki Osmanlı yadigarı Kırdar Hanı restore ediliyor Kerkük'teki Osmanlı yadigarı Kırdar Hanı restore ediliyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Kazakistan'ın 4 Haziran Devlet Sembolleri Günü'ne ilişkin bir mesaj yayımladı. TDT resmî sayfalarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Kazakistan Cumhuriyeti Hükûmetini ve halkını, Devlet Sembolleri Günü vesilesiyle en kalbi duygularla tebrik ederiz! Devlet sembolleri, bir ulusun kimliğinin ve egemenliğinin temelidir. Kazakistan’ın parlak geleceğine giden bu yolda daha yüksek mertebelere ulaşıp gelişmeye ve müreffeh olmaya devam etmesini temenni ederiz."

Kaynak: QHA