Kazakistan'ın bazı bölgelerinde karların erimesi ve şiddetli yağışlar nedeniyle 3 sosyal tesis, 5 katlı bina ve 298 özel konut su altında kaldı. Kurtarma ekiplerinin evlerini su basan vatandaşları kurtarma anı ise sosyal medyada gündem oldu. Yaşanan sel afetlerinden dolayı ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

600'DEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Acil Durumlar ekipleri tarafından tehlikeli bölgelerdeki yerleşim alanlarından şu ana kadar 600'den fazla kişi tahliye edildi. Bölgedeki kar suyunun pompalanması işlemine yaklaşık bin kişi katılıyor. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığından 28 Mart 2024 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, Abay, Uralsık, Batı Kazakistan, Aktobe bölgesi, Akmola ve Kostanay bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiği bildirildi.

4Db3C2184E7A42F6851A1Cfade4Ae4C9

ULUSLARARASI HAVAALANI SU BASKINI NEDENİYLE KAPATILDI

Kırgızistan Çin'in casus uygulaması TikTok'u yasaklayacak Kırgızistan Çin'in casus uygulaması TikTok'u yasaklayacak

Öte yandan Aktöbe'de Aliya Moldagulova'nın adını taşıyan uluslararası havaalanı su baskını nedeniyle kapatıldı. Havaalanı yönetim kurulu başkanı Doston Maliev, pistin erimiş suyla dolduğunu bildirdi. Mailev, mevcut durum nedeniyle uçakların kabul ve kalkışlarının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.