Kazakistan'da Ulusal Kurultay'ın 3. toplantısı Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in başkanlığında Atırav'da 15 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirildi. 

"GÖK MAVİSİ BAYRAĞIMIZIN ÜLKEMİZİN EŞSİZLİĞİNİ NET BİR ŞEKİLDE YANSITTIĞINA İNANIYORUM"

Cumhurbaşkanı Tokayev burada gerçekleştirdiği konuşmasında, devlet sembollerinin millî kimliğin gözle görünür somutlaşmış hâli olduğunu belirterek,"Geçen yıl, şehirlerimizin ve bölgelerimizin sembollerinin sistematik hâle getirilmesi ve tek bir standarda kavuşturulması ihtiyacından bahsetmiştim. Bu semboller sadece bölgesel özellikleri yansıtmakla kalmamalı, aynı zamanda ülke imajının temel unsurlarını doğal bir şekilde birleştirmelidir. Bu yöndeki somut çalışmalar şu anda devam etmektedir." şeklinde konuştu.

Özbekistan nüfusunda önemli artış Özbekistan nüfusunda önemli artış

Kz2 1476 2 Mediumthumb 1710624801 887

Konuşmasında "Gök mavisi bayrağımızın biçimsel açıdan kusursuz olduğuna ve en önemlisi ülkemizin eşsizliğini ve ideallerini net bir şekilde yansıttığına inanıyorum." diyen Tokayev, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Aynı şey, halkımızın değerlerini ve ruhunu özümseyen İstiklal Marşı için de geçerlidir. Yurttaşlarımızın çeşitli başarıları sayesinde melodisi tüm dünyada duyulmaktadır. Yeni Yılı akraba ve arkadaş çevresinde marşın heyecan verici sesleriyle kutlamak iyi bir gelenek haline gelmiştir. Başka bir deyişle, marşın sözleri ve müziği vatandaşlarımızın kalplerinde güçlü bir karşılık bulmaktadır."

1710510257 Kz1 0737 2 1710624820 131

1992 yılı haziran ayında kabul edilen mevcut devlet armasının Sovyet dönemi unsurları içerdiğini belirten Cumhurbaşkanı Tokayev, "Devlet arması konusunda, gençler de dahil olmak üzere profesyonellerin ve ilgili vatandaşların Kazakistan armasının şekli itibariyle algılanmasının çok zor olduğu ve Sovyet döneminin izlerini taşıdığı yönündeki makul argümanlarını dikkate almanın uygun olduğunu düşünüyorum" dedi.

Tokayev, "Genel bir mutabakat sağlanması halinde" konu üzerinde özel bir komisyonun kurulabileceğini ve bu komisyonun "Kazakistan Cumhuriyeti'nin yeni armasının en iyi projesi için açık bir yarışma ilan edeceğini" sözlerine ekledi.