KKTC, Türkiye’ye "Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yıl Dönümü" tezkeresi için teşekkür etti KKTC, Türkiye’ye "Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yıl Dönümü" tezkeresi için teşekkür etti

Kazakistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu "Ulusal Dombra Günü" olması sebebiyle Zeytinburnu’nda etkinlik düzenledi. Etkinlik, Türkiye ile Kazakistan'ın millî marşlarının okunmasıyla başladı.

Kazakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nuriddin Amankul, "Ulusal Dombra Günü" etkinliğinde yaptığı konuşmada Kazak halkının mirası olarak dombranın gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekti. Amankul, "Biz 2023 Aralık ayında; Zeytinburnu'nda Abay orta ve lise okulu var, bu okulda öncelikle 'Abay' dedemiz Kazak halkının en büyük şairi, düşünürü Abay Kunanbayoğlu'dur; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zeytinburnu Kaymakamlığı, Bağcılar Kaymakamlığı, Zeytinburnu Belediyesi ve biz hep birlikte dombra kursunu açtık. O dombra kursu bugün yoğun ilgi görmektedir. Bu etkinlik ülkemizde 'Ulusal Dombra Günü' olarak kutlanmaktadır. Bugün dombra çalacak arkadaşlar 6 ay önce dombrayı sıfırdan eline alıp öğrenenlerden oluşuyor. İnşallah bugün arkadaşların dombrayı ne kadar iyi çalmayı becerebildiğini ve öğrendiğini göreceğiz." ifadelerini kullandı.

20240707Aw242062 1720433854 957 X750

Ayrıca Kazakistan’da temmuz ayının ilk pazar gününün "Dombra Günü" olarak kutlandığını söyleyen Amankul, Zeytinburnu ve Bağcılar'da açılan dombra kurslarına olan ilgiden memun olduklarını da sözlerine ekledi.

Etkinliğe Zeytinburnu Kaymakamı Adem Uslu, İl Kültür ve Turizm Başkan Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Öz'ün yanı sıra Kazak ve Türk vatandaşlar katılım sağladı.

Kaynak: QHA