Kerkük’te 18 ARALIK 2023’de 2005 den sonra ilk defa yerel seçim yapılacak. Daha önce ülke genelinde yapılan seçimler Kerkük’ün kimlik asimilasyonunu engellemek amacıyla Kerkük’te yapıl(a)mamıştı. Bu seçim ile ilk kez Kerkük halkı kendi yerel idarecilerini 15 + 1 sadelye ile belirleyecek. Bu seçim için Irak Türkmen kimliğinin başkenti olarak kabul edilen Kerkük’de Irak Türkmen Cephesi ve 8 Türkmen partisi birleşerek Birleşik Irak Türkmenleri cephesinden 30 aday gösterdiler.

Irak Anayasısına göre; Seçim neticelerine göre mecliste çoğunluğu sağlayan şehrin yönetimini yani valiyi seçme hakkını kazanacak. Bu göz önüne alındığında sandalye çoğunluğunu bir unsurun sağlaması halinde şehrin genel idaresi o kesime kalacaktır.

Geçtiğimiz seçimlerde daraltılmış bölge uylamasının ardından Kerkük 3 bölgeye bölünmüştü. Bu seçimde de Türkmenlerin en ciddi adayı olarak öne çıkmaktadır.

Birleşik Irak Türkmenleri Listesi Kerkük İl Meclisi Adayı Mardin Tahsin Gökkaya Ankara ziyaretinde Lider Devlet Bahçeli’yi ziyaret ederek hayır duasını aldı.

Türkmeneli’nin kalbi Kerkük’te yapılacak olacak bu seçimleri önemli kılan en önemli husus şehrin sahibin Türkmenlerin varlık mücadelesinden kaynaklanmaktadır. Türkmenler mülki idarede söz sahibi olup varlığını güçlü kılabilmesi için bu seçimlerde güçlü bir şekilde çıkmalıdır. Türkiye açısından da büyük ehemmiyete haiz Kerkük’ün, Misak-ı Milli’nin bir parçası olması, Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’nin tasviriyle 6K sorunu ( Kerkük, Kırım, Karabağ, Kıbrıs, Keşmir, Kudüs) çözümü ile ilgili konunun bir parçası olmasıdır.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Taşiyev, Kırgızistan Futbol Birliği Başkanı oldu Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Taşiyev, Kırgızistan Futbol Birliği Başkanı oldu

Editör: Haber Merkezi