Kırgızistan son dönemde, yurt dışında haksız yere hapse atılmış veya suça bulaşarak hapse mahkûm edilen vatandaşlarının ülkeye getirilmesi için diplomatik girişimlerde bulunuyor. Bu kapsamda Kırgızistan hükûmeti, Rus hapishanelerinde tutuklu olan yaklaşık yüz vatandaşı için harekete geçti. Rus hapishanelerinde bulunan Kırgızlar için Rusya'ya avukat gönderilecek.

KIRGIZİSTAN ADALET BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

Kırgızistan Adalet Bakan Yardımcısı Orozbek Sıdıkov, 11 Haziran 2024 tarihinde katıldığı, Jogorku Keneşin Anayasa Kanunları, Devlet Yapısı ve Yargı Hukuku Komitesinin toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sıdıkov Rusya'daki Kırgız vatandaşların geri getirilmesi için, Adalet Bakanlığı avukatların lisanslarının ikili olarak tanınmasına ilişkin Rus devlet organlarına talepte bulunulduğunu bildirdi. 

Azerbaycan’dan Macron’un küstah açıklamalarına tepki! Azerbaycan’dan Macron’un küstah açıklamalarına tepki!

HUKUKİ YARDIM EKSİKLİĞİ

Milletvekili Cengiz Acibaev, Kırgız vatandaşlarının çeşitli suçlarla itham edilmesinin ve yurt dışında hapsedilmesinin temel nedeninin hukuki yardım eksikliği olduğunu kaydetti.

"İLK AŞAMADA RUSYA'YA 50 AVUKAT GÖNDERMEYE HAZIRIZ"

Sıdıkov ise yabancı ülkelerde suç şüphesiyle tutuklanan vatandaşların haklarını korumak için bu ülkelerdeki Kırgız göçmen diasporalarıyla iş birliği halinde olduklarını belirterek, "Şimdi Rusya'daki uzmanlar buna bakıyor. Yasalarımız hazır. Avukatlara ilişkin yasada yapılacak değişikliklerden sonra ilk aşamada Rusya'ya 50 avukat göndermeye hazırız" dedi.

Kaynak: QHA