KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te düzenlenecek Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16. Zirvesi'ne katılacak. Tatar, KKTC'nin gözlemci üyesi olduğu EİT Zirve'si için Ercan Havalimanından hareket etmeden önce bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

TATAR, İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ EİT ZİRVESİNDE ANLATACAK

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının her platformda sesini duyurmak amacıyla yer almak ve her türlü ilişkileri geliştirmek için mücadeleyi sürdürdüklerini ifade etti. Bunun için de her türlü fırsatı değerlendirmek istediklerini söyleyen Tatar, 500 milyon üzerinde bir nüfusu temsil eden Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın önemine işaret etti. 

KKTC’nin halkı davasını ve yeni siyasetini anlatmak yanında Covid-19 salgını sonrası ve bölgedeki savaşların yarattığı etkilerin de son bulmasıyla yeni fırsatları değerlendirmek için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, her fırsatta dile getirdiği Kıbrıs’ta federal temelde bir anlaşmanın olmayacağını, siyasetin değiştiğini tekrar vurgulayarak; "Önemli olan bu konudaki kararlılığın devam ettirilmesidir” dedi. Cumhurbaşkanı, EİT zirvesinde muhataplarına, Kıbrıs’ta iki devletin işbirliğine dayalı bir çözüm olabileceğini anlatacaklarını ifade etti. 

KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız

KKTC, ASTANA'DA YOKTU

Öte yandan KKTC, 3 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşen Türk Devlet Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'ne davet edilmemişti. Astana'da gerçekleşen Zirve'de yer alan devletlerden gözlemci üye olan Macaristan dışındaki diğer devletlerin tamamı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı içerisinde yer alıyor. 

KKTC; 2012 yılından bu yana EİT'in, 2022 yılından bu yana TDT'nin gözlemci üyeleri arasında yer alıyor.

Kaynak: QHA