Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi. Başkent Lefkoşa'da 19 Mayın 2024 tarihinde başlayan törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Bertan Özerdağ, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Osman Aytaç, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ANITKABİR'DEN GETİRİLEN TOPRAK

Kazakistan'da varlık vergisi geliyor Kazakistan'da varlık vergisi geliyor

Çelenklerin anıta bırakılması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sürdü. Programda Anıtkabir'den getirilen toprak, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a teslim edildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin her zaman Atatürk'ün yolunda yürüdüğünü söyledi. Tatar, Anadolu'da verilen Milli Mücadele'nin bağımsızlığa giden yolda kendilerine rehber olduğunu vurguladı.

"BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BİR KEZ DAHA RAHMETLE ANIYORUZ"

Tatar konuşmasında, "Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 105'inci yıl dönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmetle anıyoruz" diyerek bağımsızlık, özgürlük ve egemenliğin geleceklerinin güvencesi ve teminatı olduğunu belirtti.

Kaynak: QHA