Moskova'da Tenet operasyonu

AKINCI TİHA’dan TEBER Güdüm Kiti atış testi AKINCI TİHA’dan TEBER Güdüm Kiti atış testi

YUTAM (Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi) ve MİTAM (Mitolojik Araştırma Merkezi) Başkanı Ömer Memoğlu Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen kanlı terör saldırısının ardından saldırı görüntülerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Memoğlu, "Moskova'daki terör saldırısının görüntülerini ilk gördüğümde bunun bir filmde geçen giriş sahnesine çok benzeyen bir saldırı olduğunu anımsadım. 2020 tarihli Christopher Nolan imzalı Tenet filmi çok benzer bir sahneyle başlıyor. Hollywood sineması bunu her zaman yapıyor. Özellikle Crocus City Hall'deki konser salonundaki saldırının kurbanlar tarafından çekimleri ve açılarına kadar film aynı görüntülere sahip bir giriş sahnesi ile başlıyor. Hollywood sineması bir psikolojik harekât merkezidir. Rus halkına başsağlığı diliyorum. Bahsi geçen film, saldırıyı üstlenen IŞİD'e saldırının planlanması anlamında bir fikir vermiş olabilir mi? Yoksa film saldırının olacağını önceden öngören bazı istihbari bilgilere mi sahipti ve bu bilgiler ile mi oluşturuldu? Burası ise tartışılması gereken ana konudur. Şahsi görüşüm Tenet filmi sıradan bir yapıt değil." değerlendirmesinde bulundu.

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu saldırıdan 24 saat önce küresel terörizmle ilgili uyarılarda bulunmuştu

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Rusya Moskova'da yaşanan terör saldırısının 24 saat öncesinde Bengü Türk Haber'e "Küresel terörizmde yeni tehdit olgularının boyutları: Yükselen aşırı sağ söylemini kullanacaklar, dikkat!" başlıklı bir haber demecinde uyarılarda bulunmuş, ABD/Batı emperyalizminin dini motifli, radikal cihatçı terör örgütleri El Kaide, IŞİD gibi oluşumların oluşmasına neden olan ana etkiyi oluşturduğunu belirtmişti. Memoğlu demecinde küresel terörizmle İslam'ın eşleştirilerek küresel bir İslamofobi dalgasının oluşturulduğunu ve yeni terörizm döneminde ise 'yükselen aşırı sağ' söyleminin kullanılacağını öngördüğünü belirtmişti.

ABD/Batılı ülkeler, Moskova'da gerçekleştirilen terör saldırısını 2 hafta öncesinden bildi!

ABD/Batılı ülkeler, Moskova'da gerçekleştirilen terör saldırısını 2 hafta öncesinden bilerek vatandaşlarına yönelik uyarılarda bulunmuştu. Büyükelçiliklerden yapılan uyarı açıklamalarında vatandaşlarının Rusya'da düzenlenecek herhangi bir etkinliğe katılmamaları belirtilmişti.

YUTAM-MİTAM Başkanı Ömer Memoğlu: Crocus City Hall konser salonundaki terör saldırısı ABD/Batı üretimi ve Rusya'nın 11 Eylül'ü mü?

YUTAM-MİTAM Başkanı Ömer Memoğlu Bengü Türk Haber'e yaptığı değerlendirmede Moskova'da Crocus City Hall konser salonunda gerçekleştirilen kanlı terör saldırısının ABD/Batı emperyalizmi tarafından planlanan yeni nesil bir küresel terörizm dalgasının oluşturulmasının başlangıç fitili olabileceğinin ve saldırının Rusya'nın 11 Eylül'ü mü sorusunu akıllara getirdiğini vurguluyor. Memoğlu, "TENET filminde zamanın doğrusal akışına ek olarak zamanın tersine akışına dair geliştirilen bir teknoloji söz konusudur. Bu filmi kuantum soğuk savaş filmi ya da yeni nesil bir 3. dünya savaşı filmi olarak tanımlayabiliriz. Tenet ismi de özel olarak seçilen bir isim Nolan tarafından. Latince Tenet kelimesinin tersten yazılışı da Tenet. Tıpkı zamanın tersten akışı gibi." değerlendirmesinde bulundu.

Görsel 1: Tenet filmindeki Opera salonu saldırısından bir sahne.

Çiftçi (tohum atan adam) Tanrıyı simgeler

YUTAM-MİTAM Başkanı Ömer Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Tenet beş Latince kelimeden oluşan bir palindrom'un ortasındaki ana kelimedir. Palindrom ise şu şekilde ‘rotas, opera, tenet, arepo ve sator’ kelimelerinin iç içe geçişinden oluşuyor. Sator (çiftçi) kelimesi filmde kendini tanrıyla eş gören kötü karakter olarak karşımıza çıkarken Arepo (arepo) ise filmde adı geçen ressamın adıdır. Tenet (tutar) filmin adı ve zaman evriltme olarak adlandırılan olayın zaman hareketinde ileriye ve geriye doğru gidilerek iki zamanın iç içe geçişini tanımlayan genel konsepti ortaya koymaktadır. Filmde saldırı opera binasına gerçekleştirilirken Rusya Moskova'daki saldırı da Crocus City Hall konser salonuna gerçekleştirildi. Opera (güçlükle) tenet olayının ilk olarak yaşandığı mekândır. Rotas (sabanı) ise filmdeki güvenlik şirketinin adıdır. Sator arepo tenet opera rotas. Türkçesi 'Çiftçi arepo sabanı güçlükle tutar' olan Latince bir palindrome. Bir yoruma göre çiftçi (yani tohum atan adam) tanrıyı simgeler. 'Opera' sözcüğü de yapıt(lar) demek. Tutma anlamına gelen 'tenet' ise koruma olarak alınırsa, Tanrı kendi yapıtını (yani yarattıklarını) tutar (korur, sakınır) anlamında değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Büyükbaba Paradoksu

YUTAM-MİTAM Başkanı Ömer Memoğlu, Konuyla alakalı olarak büyükbaba paradoksu olarak anılan bir paradoks var. Bu Tenet filminin konusunu da tam olarak ifade eden paradoks olarak karşımıza çıkıyor. Büyükbaba paradoksu, zamanda yolculuk ile geçmişe gidilmesiyle oluşan bir tutarsızlığı belirtir. İlk olarak bilim kurgu yazarı René Barjavel tarafından ‘Le Voyageur Imprudent (Tedbirsiz Seyyah)’ adlı romanda bahsedildi. René Barjavel, Büyükbaba Paradoksunu şu şekilde açıklamaktadır: Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesi, babaannesiyle tanışmadan (ya da zaman yolculuğu yapan kişinin babası henüz doğmadan) önce dedesinin ölümüne sebep olduğu düşünüldüğünde, zaman yolcusunun doğması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple zaman yolcusunun geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır.”

Pater Noster Duası

YUTAM-MİTAM Başkanı Ömer Memoğlu tenetin hem düzden hem de tersten okunuşunun tenet olduğunu vurgularken aynı zamanda Katolikler için 'Babamız' anlamına gelen 'Pater Noster' duasının da bir anagramı olduğunu belirtti. Memoğlu, "Tenet aynı zamanda Katoliklerin 'Babamız' anlamına gelen 'Pater Noster' duasının bir anagramıdır. Duanın girişi ise şöyledir: 'Göklerdeki Babamız, Adın kutsal kılınsın. Egemenliğin gelsin. Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de Senin istediğin olsun…' Moskova'da konser salonuna yönelik gerçekleştirilen terör saldırı kuantum soğuk savaşının başlangıcı adına verilen bir mesaj olabilir." değerlendirmesinde bulundu.