MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay TBMM Genel Kurulunda, 10.Kasım'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP'li Akçay'ın açıklaması şu şekilde;

Yarın 10 Kasım istiklal mücadelemizin lideri, cumhuriyetimizin kurucusu, Türk milletinin birlik ve beraberliğinin simgesi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Samsun'da yaktığı tam bağımsızlık meşalesi Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleriyle bütün vatan sathına yayılmış, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışıyla vücut bulmuş ve 29 Ekim 1923’te de cumhuriyetin ilanıyla birlikte bu süreç taçlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı işler içinde en büyüğü Türkiye Cumhuriyeti’dir. Atatürk'ü anmak ve anlamak onun fikirlerini, ufkunu, azmini cesaretini ve Türk milletine armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak demektir.

Vefatının ardından geçen 85 yıllık zaman diliminde Türk milletinin ona duyduğu hürmet ve bağlılık hiç azalmamış aksine her geçen gün daha da artmıştır çünkü aziz Atatürk Türkiye’nin ve Türk milletinin ortak değeridir.

10 Kasımı bir matem günü olarak değil, onun fikir ve düşüncelerinin tekrar konuşulduğu, paylaşıldığı, anlaşılıp anlatıldığı bir zaman dilimi olarak görüyoruz.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Cumhur İttifakında hiçbir sorun yok AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Cumhur İttifakında hiçbir sorun yok

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerine ve “En büyük eserim.” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne bugün de aynı yüksek ruh ve şuurla sahip çıkarak cumhuriyetimizi daha da yükseklere, nice yüzyıllara taşımaya kararlıyız.

Bu düşüncelerle ebediyete irtihalinin 85’inci yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, kurucu kadroyu ve bu vatan için şehit düşmüş, gazi olmuş tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.