MHP Grup Başkanvekili Erkan AkçayTBMM Genel Kurulunda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

MHP'li Akçay'ın açıklaması şu şekilde;

İsrail, 7 Ekimden bu yana Gazze’de bütün dünyanın gözü önünde pervasızca katliam yapmaya devam ediyor. İsrail’in vahşi saldırılarında 15 bine yakın çocuk, 10 bine yakın kadın olmak üzere 34.735 Filistinli hayatını kaybetmiş, 78 bin kişi yaralanmıştır. Hamas’ın ateşkes önerilerine onay verdiğini duyurmasına rağmen İsrail Savaş Kabinesi Refah’ta saldırılara devam kararı almıştır. Türkiye, ateşkesi sağlamak, barış ve çözüm iklimini yeşertmek ve garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü çabayı göstermektedir ancak eli kanlı Netanyahu saldırılarına devam etmektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanında İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olma kararı önemli bir adımdır. Türkiye, geçen hafta İsrail’e yönelik ticareti de durdurulmuştur; bu kararı desteklediğimizi ifade ediyorum.

Dışişleri Bakanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı 15'inci zirvesinde İslam ülkelerine doğrudan ifade ettiği “İsrail’i durdurmalıyız, ya barışla ya da zorla.” sözleri Türk milletinin bu soykırıma karşı haykırışıdır. Birleşmiş Milletler çok acil devreye girmelidir. Gazze'de gözyaşları dinmeli, acı bitmeli, insanlık faciası son bulmalıdır. İsrail askerleri işgal edilen bölgelerden ön şartsız çıkmalıdır. Bölgede kalıcı barışın ancak 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan coğrafi olarak bütün ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıyla mümkündür ve Netanyahu yönetimi de ayrıca hesap vermelidir.

6-12 Mayıs tarihleri Vakıf Haftası’dır. Vakıf kültürü medeniyetimizin en önemli miraslarından birisidir. Milletimizin özellikleri olan yardımlaşma, dayanışma, muhtaç olana kucak açma, canlı cansız bütün varlıkları koruma anlayışı vakıflar eliyle yaşatılmaktadır. Vakıflar hiçbir karşılık beklemeden ihtiyacı olanlara yardım etmeyi, veren el olmayı, muhtaç olanın yanında olmayı sağlamaktadır. Ecdadımız medreseler, camiler, aşevleri, kütüphaneler, köprüler, hanlar, hamamlar, şifahaneler, kervansaraylar ve barınaklar gibi hayır kurumları inşa etmişlerdir. Vakıflarımız geçmişten bugüne samimi bir şekilde yaptığı çalışmalarla hem milletimizin hem de çeşitli coğrafyalarda yaşayan toplumların gönlünü kazanmıştır. Şanlı ecdadımızın ve hayırseverlerin bizlere emanet ettiği vakıflar aslına uygun bir şekilde yaşatılmalı, gelecek nesillere aktarılmalıdır.

Kurulan vakıfların iş ve işlemleri mevzuata ve vakfiye şartlarına uygun bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Vakıf duası ve bedduası unutulmadan titizlikle emanetlere sahip çıkılması gerekmektedir.

MHP'li Yıldırım: Türk’e başkaldırmaya cüret eden herkesin mutlak ve mukadder olan akıbeti budur MHP'li Yıldırım: Türk’e başkaldırmaya cüret eden herkesin mutlak ve mukadder olan akıbeti budur

Bu vesileyle, Vakıflar Haftası’nı kutluyor, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu güçlü bir şekilde yaşatan vakıf kurucuları, vakıf çalışanları ve yardımseverlere bir kez daha şükranlarımızı ifade ediyorum.

Editör: Haber Merkezi