MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkanının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açıklamalarını eleştirdi.

MHP'li Dora'nın açıklaması şu şekilde;

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik CHP Genel Başkanının açıklamalarını hayret ve esefle takip ettim. Açıkça belirtmem gerekirse Milli bir meseleyi bu şekilde ele almak en hafif tabirle vatanseverliğe sığmamaktadır. Kıbrıs'ta çözüm, ancak ve ancak iki devletli bir yapı ile mümkündür. KKTC'nin varlığı, adadaki Türk varlığının güvencesidir. Türkiye’nin tezi, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve egemen eşitliğine dayanan bir çözümden yanadır. Unutulmamalıdır ki; 1959-1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti, iki halkın ortak egemenliğine dayanmaktaydı, ancak Rum tarafının 1963’te anayasayı tek taraflı değişiklik yapma girişimi ve Kıbrıs Türk Halkına yönelik saldırıları bu ortaklığı bozmuştur.

MHP'li Yönter: Müfteriliği meslek edinmiş melun müptezellere açık mesajımdır, alayınızla Türk mahkemelerinde görüşeceğiz MHP'li Yönter: Müfteriliği meslek edinmiş melun müptezellere açık mesajımdır, alayınızla Türk mahkemelerinde görüşeceğiz

1974'teki Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk halkını Rum zulmünden kurtarmıştır ve Türkiye'nin garantörlük hakkını kullanarak adaya müdahale etmesi, hem Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamış hem de adada barışı getirmiştir. Bu tarihi gerçekler göz ardı edilmemelidir. Kıbrıs'ta tek taraflı çözümler dayatmak yerine, iki halkın iradesine saygı gösterilmeli ve adil bir çözüm bulunmalıdır. KKTC'nin tanınması, sadece Kıbrıs Türk halkının değil, Türkiye'nin de güvenliği için hayati önemdedir. Türkiye, 1983’te kurulan KKTC’nin uluslararası alanda tanınması için her türlü diplomatik çabayı göstermektedir.

CHP'nin çözüm önerileri, Kıbrıs Türk halkının egemenlik hakkını göz ardı etmektedir. Bu kabul edilemez. Yapılan anketler ve halkın iradesi, Kıbrıs Türk halkının bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmek istediğini göstermektedir. Uluslararası toplum, Kıbrıs'ta kalıcı bir barış için KKTC'yi tanımalı ve iki devletli çözümü desteklemelidir. Küresel çıkar odaklarının CHP’yi aparat hale getirerek Kıbrıs Türklüğünü esaret altına alma planının karşısında milli diplomasinin ve bağımsız Kıbrıs Türk Devleti’nin yanında olacağız!

Editör: Haber Merkezi