MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir DurmazTBMM Genel Kurulunda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin 10. maddesi üzerinde konuştu.

MHP'li Durmaz'ın açıklaması şu şekilde;

Sözlerimin başında, dün Hakkâri'de PKK’lı hainlerin saldırısında şehit düşen askerlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum; acılı ailelerinin, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve aziz Türk milletinin başı sağ olsun. Öfkemiz ve kinimiz, acımız kadar büyüktür. Hiç kimse merak etmesin ki şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, son terörist yok edilinceye kadar kararlı mücadelemiz devam edecektir.

Bütçe görüşmelerimizin sonuna doğru gelmiş durumdayız. Söz almış olduğum mahallî idareler maddesiyle ilgili birkaç hususu buradan sizlerle ve aziz milletimizle paylaşmak istiyorum. Türkiye'de mahallî idareler, yerel yönetim birimleri olarak adlandırılan belediyeler, il özel idareleri ve köyler gibi kurumları içermektedir. Mahallî idareler il, belediye veya köy halkının mahallî müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirlenen ve karar organları gene kanunda gösterilen seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişilikleridir. Mahallî idarelerin en önemli işlevi mahallî nitelikli kamu hizmetlerinin yerine getirilmesidir ve bu işlev gereği insanımıza hizmet etmenin de ilk adresidir. Meşhur düşünür, siyaset ve devlet adamı İbni Haldun “Şehirler, medeniyetin doğduğu, geliştiği, bütün insanlığa fayda sağlamak için yayıldığı yerlerdir.” tarifiyle aslında yerel yönetimleri nasıl anlamamız ve ele almamız gerektiğini bize özetlemiştir.

Cumhur İttifakı ABB Başkan adayı Altınok: Gençlerimize ve kadınlarımıza 100 bin liraya kadar hibe desteği vereceğiz Cumhur İttifakı ABB Başkan adayı Altınok: Gençlerimize ve kadınlarımıza 100 bin liraya kadar hibe desteği vereceğiz

Bizler, ayak bastığı her coğrafyaya, fethettiği her yere önce adaleti, sonra insanı insanca yaşatacak imkânları götüren bir medeniyetin mensuplarıyız. İlhamını Orhun Yazıtları’nda taşlara kazınan Türk milliyetçiliği felsefesinden alan, vazgeçilmez yeminle Türk milletine hizmet yolundaki elli dört yıllık siyasi mücadelesinin her aşamasını mukaddes bilen, milletimizin her bir mensubunu önemli ve değerli gören, ülkesi ve milleti için çalışma azmini nimet, çabayı ise ibadet telakki eden, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin yıllar önce ortaya koyduğu “Lider Ülke Türkiye” vizyonu doğrultusunda durmaksızın ilerleyen Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizim yerel yönetimlerdeki önceliğimiz Türk şehircilik kültürüne ve kadim medeniyetimize yakışır bir şekilde şehirlerimize değer katmaktır. Bu düşünceden hareketle hazırladığımız ve sadece Milliyetçi Hareket Partisine özgü bir yerel yönetim modeli olan üretken belediyecilik anlayışımız yerel yönetimlere ait görüşlerimizin bir araya toplanmış ve özetlenmiş şeklidir. Hedefimiz, partimizin üretken belediyecilik anlayışını yurdumuzun her bir köşesiyle buluşturmak, Türk ve Türkiye Yüzyılı’nın arefesinde üzerimize koşar adım gelen asra Türk mührünü vurmaktır. Önceliğimiz, Türk tarihinin yüz akı, Türk milletinin yeni bir zafer atılımı olan Türkiye Yüzyılı’nı millî menfaat ve istikrar öncülüğünde inşa eden çağdaş, adil, dürüst, üretken ve şeffaf bir yerel yönetim anlayışıyla kucaklamaktır. Amacımız, Anadolu’yu yeniden medeniyetin beşiği vasfıyla buluşturmak, istikbali istiklal tutkusuyla ihya ve inşa etmek, heyecanla, inançla, akılla, bilimle ve sarsılmaz bir iradeyle ülkümüzü milletimizle birlikte kucaklamaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi sosyal devlet anlayışıyla nefes alan, millî birlik ve beraberlik ruhuyla yaşayan,  milletimizi insan onuruna yakışır imkânlarla buluşturmayı öne alan bir yerel yönetim anlayışına sahiptir. Partimiz, ülke genelinde sağlanan siyasi istikrara yerel yönetimlerin de katılmasını Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmada itici bir güç olarak görmektedir. Cumhuriyetimizin 2'nci yüzyılında millî bilinçle güçlü merkez, güçlü yerel yönetim birlikteliğinin asrı Türk asrı yapacak yolu inşa edeceğine inanmaktadır. Saygıdeğer Genel Başkanımızın ifade ettikleri üzere “Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine seri ve selametle vasıl olabilmenin stratejik formülü “Merkezden Yerele Tek Yürek Olmuş Türkiye”nin oluşmasına ve ortaya çıkmasına bağlıdır.” Dolayısıyla, ekonomiden diplomasiye, sağlıktan spora, enerjiden güvenliğe, eğitimden sanata, sanayiden ulaştırmaya, kısacası hemen her alanda Türkiye'nin başarısı için merkezî yönetimle yerel yönetim arasında siyasi fikri ve hedef birlikteliğini bir zaruret kabul etmekteyiz. Bu inançta, lügatinde ayırımcılık ve ayrıcalık olmayan, bin yıllık kardeşlik hukukunun korunmasının teminatı Milliyetçi Hareket Partisi olarak her insanımıza gönlümüzü açıyor, yüreğimizden bir yer ayırıyoruz. Sağlam temeller üzerinde yükselen bir istikbal tahayyülüyle yola çıkıyor, memleketimizi “Diyar Diyar Anadolu” parolasıyla Cumhuriyetin 100’üncü yılına çelik halatlarla bağlıyoruz. Gönül köprülerini bu coğrafyanın her yerinde kurma, azim ve iradesini tekrar ediyor, aziz milletimizin vereceği kararla, cumhurun talep ve beklentilerini eksiksiz karşılayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Kaldı ki Türk kültür ve medeniyetini ayakta tutan tılsımın bu olduğunun farkındayız. Türk ve Türkiye Yüzyılı’nda belediyelerimizin emin ellerde olmasını sağlamak tarihimize ve milletimize karşı en önemli sorumluluklarımız arasındadır. Bununla birlikte tek yürek olmuş güçlü bir Türkiye idealinin sadece milletimiz için değil, zalimin zulmü altında inleyen tüm mazlum milletler için de umut olduğu içinden geçtiğimiz süreçte tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmıştır. Türk milletinin teveccühü ve vereceği destekle, yaklaşan mahallî idareler seçimlerinde büyük bir başarı gösterecek olan Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı bu sonucun Türkiye Yüzyılı hedefini perçinleyen bir netice olacağının da bilincindedir. Bu hedef doğrultusunda yılmadan mücadele etme azim ve kararlılığı aziz milletimize en büyük sözümüzdür. Ne diyor Nobel ödüllü Türk milliyetçisi profesör doktor Aziz Sancar? “Başarılı olmak Nobel olmak değildir; başarılı olmak, ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir.” Bizim siyasetten de maksadımız ve muradımız da ülkemize ve milletimize layıkıyla hizmet etmektir diyor, bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken Gazi Meclisimizi bir kez daha selamlıyor, 2024 bütçesinin devletimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. 

Editör: Haber Merkezi