MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin 3. maddesi üzerinde konuştu.

MHP'li Özyürek'in açıklaması şu şekilde;

Bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen hain terör saldırıları neticesinde 12 vatan evladımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Öfkemiz acımız kadar büyüktür, unutmayacağız. Aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle, minnetle yâd ediyorum, başımız sağ olsun. Elbette, kahraman askerlerimize saldıranlar bunun hesabını misliyle vereceklerdir.

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yüz sekiz gün kaldığı Sivas 4 Eylül Kongresi'yle öne çıkan sultan şehrimiz geçmişin onurlu duruşunu günümüzde de yaşamaktadır. Hemşehrilerimizin vatan ve millet sevgisi daimdir. Sivas'ımızın bu güçlü tarihî mirası şehrimizin her köşesinde hissedilmekte ve gelecek kuşaklara güçlü bir miras olarak aktarılmaktadır.

Tabii ki Sivas'ımızla ilgili birkaç şeye de değinmek istiyorum özellikle çiftçilerimizle ilgili: Sivas, biliyorsunuz, iklim olarak soğuk ve sert bir şehrimiz. Bazen çiftçilerimiz hasat döneminde doluyla, bazen de kuraklıkla mücadele ediyorlar. Tam hasatlarını alacaklar, böyle bir şey yaşadıklarında ise mağdur oluyorlar. Bu mağduriyetlerini de tabii ki kurumların acil bir şekilde, ivedilikle çözmelerini buradan talep ediyoruz. Yine, her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin -daha önce de istiyorduk bunları- tohum, gübre, mazot gibi giderlerinde mutlaka destek olunmalı diyorum. Tabii ki tarım, hayvancılık mutlaka önemli Sivas'ımız için ama Sivas'ın gelişmesi ve büyümesi için en önemli şartlardan bir tanesi de sanayileşmesi, sanayileşmesi için de teşvik almamız gerekiyordu. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız 6'ncı bölgeye özel teşviki Sivas'ımıza müjdelemişti ama tabii ki bu sadece Demirağ Organize Sanayi Bölgesiyle beraber kısıtlı kalınca tabii ki bu da Sivas'ımızın bazı yerlerinde ister istemez ciddi anlamda sıkıntı yarattı. Biz şunu istiyoruz: 6'ncı bölgeye özel teşvikin Sivas'ımızın ilçeleri dâhil olmak üzere tamamını kapsayacak bir teşvik istiyoruz. Onun için de buradan yerli ve yabancı yatırımcıları Sivas'ımıza davet ediyoruz çünkü yerli ve yabancı yatırımcıların da Sivas'ımıza gelebilmesi ve yatırım yapması için mutlaka cazibesi olması lazım, işte bu cazibenin adı da teşviktir. Sivas'ımızı dediğim gibi tam olarak kapsayacak teşvikin verilmesini talep ediyoruz.

Tabii, Sivas turizmde de ön plandadır. Kadim tarihimiz, zengin kültürümüzle Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip olan Sivas'ımız, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken özelliklere sahiptir: Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan, her daim tarihi yaşayan ve yaşatan sultan şehrimizin simgesi hâline gelen mimari eserleriyle doğasıyla şifa dağıtan kaplıcalarıyla ve tüm bunların yanı sıra Sivas'ımız zengin mutfak kültürüyle gastronomi turizmi açısından öne çıkmaya hazır bir turizm cennetidir. Kültür turizmi, sağlık turizmi, doğa turizmi ve yerel festivallere, kültürel etkinliklere sahip olan şehrimizin adını her fırsatta duyuracak, şehrimizin bu konuda da sesi olmaya devam ederek Sivas'ın her daim destekçisi olacağız.

DEVA'da çatlak! 50 üyesi AK Parti'ye katıldı DEVA'da çatlak! 50 üyesi AK Parti'ye katıldı

Sağlıkla olarak da tabii, sağlık çok önemli yine, tabii ki Sivas'ımızda doktor eksiklerimiz vardı, Sayın Bakanımıza bunu ilettik, sağ olsun, Sayın Bakanımıza buradan teşekkür ediyoruz, doktor atamalarını yapmıştır. Sadece daha önce de talep etmiştik, Sivas'ımızın hava ambulansı talebimizi ilettik ama buradan tekrar bunu iletiyorum ve yeniliyorum kendisine.

En önemlisi de Sivas'ımızda bir demir çelik fabrikamız var arkadaşlar. Herhâlde yaklaşık on yıldır aynı şeyleri yaşıyoruz. 

Editör: Haber Merkezi