Milli imkanlarla ASELSAN tarafından geliştirilen AESA Burun Radarı, kısa süre önce ÖZGÜR modernizasyonlu F-16 Blok 30 savaş uçağına entegre edildi. İlk uçuşunu F-16 ÖZGÜR platformuyla gerçekleştiren Milli AESA Burun Radarı, test sırasında oldukça başarılı performans sergiledi.

Test faaliyetleri devam edecek olan AESA Radar, çok kısa süre içerisinde Bayraktar AKINCI TİHA ile de ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Radar; KIZILELMA, KAAN, HÜRJET, ANKA III, AKINCI ve F-16 gibi hava platformlarında kullanılacak.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN tarafından yapılan açıklamada, “AESA radarı ile F-16 ÖZGÜR Platformu 4,5 nesil uçaklar seviyesine taşınırken, KAAN ve muharip İHA’lar ilave yetenekler ve düşük görünürlük özellikleriyle 5’inci nesil ve ötesinde platformlar haline gelecek.” ifadelerine yer verildi.

Yerli F-16 Blok 70

ÖZGÜR Projesi kapsamında modernizasyona uğruyan F-16 Blok 30 savaş uçakları, yerli aviyonik ve yazılımlarla teçhiz ediliyor. Milli AESA Radar ile teçhiz edilen F-16 ÖZGÜR uçakları, F-16 Blok 70 savaş uçağıyla benzer bir kabiliyete erişmiş olacak.

Açık kaynaklara göre Milli AESA Radarı’nın işlev ve yetenekleri ise şu şekilde:

HAVA-HAVA İŞLEVLERİ:

Uzun Menzilli Arama

Ararken Takip

Çoklu Hedef Takibi

Ara Safha Güdüm

Akın Tespit

Hava Durumu Tespit

Uydu, Uzay ve Havacılık teknolojileri’nde 3 yeni Ar-Ge projesi Uydu, Uzay ve Havacılık teknolojileri’nde 3 yeni Ar-Ge projesi

Hava Muharebesi Manevrası

HAVA-YER İŞLEVLERİ:

Şerit SAR

Nokta SAR

Yer Haritalama

Hareketli Yer Hedefi Tespiti ve Takibi

Deniz Arama ve ISAR

Hava-Yer Mesafe Ölçümü

Doppler Huzme Keskinleştirme

Otomatik İrtifa Belirleme

F 16 Aesa E1592930541932

YETENEKLER:

Çok Fonksiyonlu Radar

Eş Zamanlı Hava-Hava ve Hava-Yer Görevleri

İşbirlikçi Olmayan Hedef Tanımlama

Otomatik Hedef Tanıma

Karıştırmaya Karşı Dayanıklılık

Elektronik Destek

Elektronik Taarruz