Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Irak’ın Süleymaniye bölgesinde gerçekleştirdiği SİHA operasyonunda PKK/KCK sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Bişeng Brüsk kod adlı terörist Rojda Bilen etkisiz hale getirildi.

24 TV tarafından yapılan habere göre örgüte 2011’de yılında katılan Bilen’in, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan arandığı ve İçişleri Bakanlığı “terör arananlar” listesinde mavi kategoride yer aldığı bildirildi.

Yurt genelinde yarından itibaren sıcaklıklar artacak Yurt genelinde yarından itibaren sıcaklıklar artacak

Ekran Goruntusu 83 Min 1140X815

Rojda Bilen kimdir?

Aslen Şırnak Cizreli olan Rojda Bilen, 1988’de İsviçre’nin Lozan kentinde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2009 başlarında örgüte müzahir parti faaliyetlerinde yer almaya başladı.

Parti teşkilatları aracılığıyla 2011 yılında PKK/KCK’ya katıldı. Bilen, örgüt içerisinde Kandil, Gara, Suriye, Mahmur gibi bölgelerde faaliyet gösterdi. PKK/KCK’nın sözde gençlik yapılanması içerisinde önemli bir konumda bulunan Rojda Bilen, örgütün sözde gençlik topluluğu yapısındaki tüm kadın teröristlerin faaliyetlerinde birinci derecede sorumluydu. Bilen’in, terör örgütüne katılım yapacak gençleri tespit ve teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile maniple ettiği ve Türkiye’deki sözde gençlik yapılanması mensuplarına eylem amaçlı talimatlar ilettiği belirlendi.

Resim 2023 12 30 123941841 1140X815

Türkiye’nin iç ve dış güvenliğini tehdit eden terörist gruplarla mücadelesinde yerli ve milli olarak geliştirilen İHA’ların etkin bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Özellikle PKK’ya yönelik terörle mücadele operasyonlarında İHA’lar sınır hatları, kırsal alanlar ve şehir içinde gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılmış; ayrıca terör örgütünün sözde lider kadrosuna yönelik operasyonlarda ise etkili bir tasfiye aracı olarak öne çıkmıştır. Yerli ve milli olarak geliştirilen S/İHA’lar sayesinde nokta operasyonlarına hız veren Milli İstihbarat Teşkilatı, operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Sözde yöneticilerin bu kaybı ise bölücü terör örgütü PKK’nın yeni yöneticiler bulmasını zorlaştırıyor.

Kaynak: defenceturk.net