Ortaokul öğrencilerinden Selçuklu Millî Tank Projesi

UZVAG (Uzay Vatan Araştırma Grubu) Maltepe Sezai Karakoç Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Ömer Memoğlu öğretmenin danışmanlığında kurulan bir AR-GE grubu. Ekip sadece uzay alanıyla da sınırlı kalmayarak tam bağımsız Türkiye ideali çerçevesinde birçok alanda millî kazanım elde edilebilecek projeler geliştiriyor. Selçuklu Millî Tank Projesi de bunlardan biri. Öğrenciler Selin ve Melis geliştirdikleri Çift Namlulu Millî Tank Projesi ile muharebe sahasında çok yönlü hedefe kilitlenme amaçlayan bir tasarım geliştirdi.

Images 1717962127165

Okullarımızı birer AR-GE merkezlerine dönüştürmek için kollarımızı sıvadık

ÖSYM Başkanı Ersoy, YKS'nin ilk oturumu TYT öncesi sınav binasını ziyaret etti ÖSYM Başkanı Ersoy, YKS'nin ilk oturumu TYT öncesi sınav binasını ziyaret etti

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu öğretmen yaptığı açıklamada, "Savunma sanayiinde küresel pazarda oyun değiştirici Türkiye'yi inşa eden devletimize katkı sunmak için yeni nesli de bu millî teknoloji ve kalkınma hamlesine dahil ediyoruz. Okullarımızı birer AR-GE merkezlerine dönüştürmek için kollarımızı sıvadık. Nesillerimiz millî savaş uçağı, milli uzay roketi, İHA/SİHA, millî tank projeleri geliştirsin istiyoruz. UZVAG öğrencilerim Selin ve Melis'in geliştirdikleri Selçuklu Millî Tank Projesi bu projelerden yalnızca birisi. Ortaokul 5. sınıfa giden öğrencilerimiz şaheserler üretiyor. UZVAG öğrencilerimiz son olarak bu çift namlulu millî tankı geliştirdiler. Bu millî tank projesine 'Selçuklu' adını verdik. Çünkü Selçuklu Devleti'nin bayrağındaki çift başlı kartal motifine bir atıf yapmak istedik. Tarihimizden aldığımız ilhamla nesillerimizle tam bağımsız Türkiye'yi inşa etmekten şeref duyuyoruz." dedi.

I M G 20240609 220156 689

I M G 20240609 220156 754

I M G 20240609 220156 806

Kaynak: benguturk.com & YUTAM