Özbekistan Cumhurbaşkanının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) konularındaki özel temsilcisi Aziz Urunov, "Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımı çerçevesinde Kore Cumhuriyeti ile ikili müzakerelerin tamamlandığını ve iki ülke liderlerinin huzurunda ilgili protokolün imzalandığını duyurmak isterim." açıklamasında bulunarak, Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımı kapsamında Güney Kore ile yürütülen müzakerelerin tamamladığını duyurdu.

Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımına ilişkin çalışma grubunun son toplantısı 2024 yılı mayıs ayında Cenevre'de gerçekleştirilmişti.

Çalışma grubunun başkanlığını yürüten Güney Kore Büyükelçisi Yoon Sung-dok, Cenevre'deki görüşmede Özbekistan'ın DTÖ'ye katılım sürecinin “yeni bir düzeye ulaştığını” vurgulayarak “hızlandırılmış müzakere temposuna” dikkat çekmişti.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Hocayev (Jamshid Khodjayev) ise, Özbekistan'ın DTÖ'ye katılım sürecini örgütün 2026 yılında Kamerun'da yapılacak 14. Bakanlar Konferansı'na kadar tamamlamayı amaçladığını söylemişti.

ÖZBEKİSTAN'IN DTÖ'YE KATILIMI

Özbekistan 1994 yılında DTÖ üyeliği için başvuruda bulunmuş ve aynı zamanda bir çalışma grubu oluşturulmuştu. Çalışma grubu 2005'teki üçüncü toplantısının ardından 15 yıl boyunca askıya alınmış ve müzakereler ancak 2020'de yeniden başlamıştı.

Dr. Sadık Ahmet vefatının 29. yılında kabri başında anılacak Dr. Sadık Ahmet vefatının 29. yılında kabri başında anılacak

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 2023 yılı nisan ayında, hükûmete Özbekistan'ın DTÖ üyeliğine ilişkin çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiş ve özellikle bitmiş ürün ihracatında önemli bir artış için bu adımın önemine dikkat çekmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2023 yılı eylül ayındaki 78. oturumunda Cumhurbaşkanı, Özbekistan'ın DTÖ'ye erken katılımını öncelikli bir görev olarak nitelendirmişti. Örgütün genel müdürü olan Ngozi Okonjo-Iweala ise, bu konudaki çalışma grubunun bir sonraki toplantısını hızlandırmayı kabul etmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2023 yılı kasım ayında Özbekistan'a yaptığı ziyaret sırasında, Fransa'nın Özbekistan'ın DTÖ üyeliğini desteklediği açıklamıştı. Macron'un destek açıklamasından kısa bir süre sonra İtalya da desteğini ifade etmişti.

Kaynak: QHA