Pakistan’ın Batı ile gergin ilişkisi Türkiye ile savunma işbirliğinin daha da derinleşmesine yol açtı. Bu bağlamda The Print tarafından yapılan habere göre Pakistan, Türk yapımı güdümlü tanksavar sistemlerinin tedariki ile ilgileniyor. Habere göre ortak üretim de gündemde. Ayrıca haberde İslamabad’ın 5’inci nesil KAAN savaş uçağının geliştirilmesi programına katılması da muhtemel.

Bu yılın Ağustos ayında yayımlanan raporlar, Pakistan’ın TUSAŞ tarafından yürütülen 5. nesil KAAN savaş uçağının geliştirilmesi programına katılmaya hazır olduğunu ima ediyordu. İki hükümetin programı resmileştirmeye karar vermesinden önce bile yaklaşık 200 Pakistanlı yetkili ve mühendisin savaş uçağı programının geliştirilmesine dahil olduğu bildirilmişti.

KAAN savaş uçağı

2018 yılında ise Türk STM ile Pakistan Donanması’nın Agosta 90B sınıfı (Khalid sınıfı) üç dizel-elektrikli denizaltıdan birinin orta ömür yükseltmesi için bir sözleşme imzalanmıştı. Pakistan aynı zamanda Baykar’ın yapay zekâ destekli otopilot sistemiyle donatılmış KEMANKEŞ seyir füzesinin de ilk alıcıları arasında yer alıyor. Son birkaç yıldır Pakistan’ın Batı ile gergin ilişkileri nedeniyle silah sistemlerinin bakım ve modernizasyonu konusunda Türkiye’ye bağımlılığı arttı.

Yörük TTZA, Malezya’da görüntülendi Yörük TTZA, Malezya’da görüntülendi

ROKETSAN’ın tanksavar çözümleri

UMTAS

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi [UMTAS], öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı ile füze atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

L-UMTAS

Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi [L-UMTAS] Öncelikle taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemidir. Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS füzesinin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmektedir.

OMTAS

OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı OMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

KARAOK

Kısa Menzilli Tanksavar Silahı KARAOK, üzerinde yer alan Kızılötesi Görüntüleyici Başlık sayesinde gece/gündüz görev yapabilecek, portatif bir füze sistemidir.

Kaynak: Defenceturk.net