Irak’da Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük'ün Kifri ilçesinde 31 Mart 2024 tarihinde Türkmen lider Hüseyin Alloş Bayatlı'ya PKK terör örgütü tarafından suikast saldırısı gerçekleştirildi. Türkmen lider Hüseyin Alloş Bayatlı insansız hava aracı saldırısı sonucunda şehit edilmişti.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı

"MÜCADELEMİZDE YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ"

Irak'ta Bayat boyları lideri olan ve mücadeleci kimliği ile tanınan Türkmen lider Beyatlı'nın oğlu Ali Hüseyin Bayatlı, babasının kabri başında Türk dünyasına çağrıda bulundu. Bayatlı çağrsında, "Terör belasının, insanlığa karşı ağır bir suç olan terörizmin kökten bu bölgeden yok edilmesi, sökülmesi ve ortadan kaldırılması için hep birlikte ayağa kalkmaya davet ediyorum. Bütün Türk dünyasının Kifri'nin, Türkmeneli'niin yanında davasına sadık birer nefer olarak mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN LİDER PKK TARAFINDAN TAKİP EDİLDİ

Türkmen lider Beyatlı'nın uzun süreden beri terör örgütü PKK tarafından takip edildiği öğrenilmişti. Irak Türkmen Cephesi Kifri İl Başkanı Sezgin Beyatlı’nın da amcası olan Hüseyin Bayatlı’ya yapılan saldırı, Kerkük’te büyük tepki toplamıştı.

Kerkuk Huseyin Allos Bayatli Pkk Suikast Qha1 1711978351 425 (1)