X kullanıcısı Ronkainen tarafından yapılan paylaşıma göre Polonya’nın ABD’den sipariş ettiği 2. el Abrams tanklarının son partisi de yola çıktı. Bu partide 47 adet Abrams tankı yer alırken tanklar en son geçtiğimiz günlerde Norfolk bölgesinde ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde Abrams tanklarının Polonya’ya ulaşması bekleniyor.

Bir önceki teslimat 2023 yılının Aralık ayında gerçekleşmişti. Dönemin Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, X’te yaptığı paylaşımda yapılan teslimatın 26 adet M1A1 Abrams tankını kapsadığını açıklamıştı. Bakan X’te yaptığı paylaşımda, “Bugün Świnoujście’deki liman için yoğun bir gün. HIMARS topçu roket sistemlerinin gemiden boşaltılmasının ardından 26 adet M1A1 Abrams tankının boşaltılmasına başlandı. Ekipmanlar derhal askerlerimize gidecek.” demişti.

Abrams M1A1 Tankı Sevkiyatı (Görsel: Ronkainen)

Polonya’nın ABD’den tedarik ettiği M1A1 Abrams tanklarının ilk partisi Haziran 2023’te Polonya’nın Szczecin kentine ulaşmıştı. ABD’den gelen tankları Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak ve üst düzey Leh askeri heyeti karşılamıştı. Yapılan ilk teslimatın içeriğinde 14 adet M1A1 Abrams tankı ile birlikte M88A2 Hercules aracı mevcuttu. Şimdiye kadar ise toplamda 40 adet M1A1 Abrams tankı ülkeye ulaştı.

Beyoğlu'nda, bir kişiyi silahla yaralayan zanlı yakalandı Beyoğlu'nda, bir kişiyi silahla yaralayan zanlı yakalandı

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından Polonya, mevcut tank envanterinin bir kısmını Ukrayna’ya devretti. Ukrayna’ya yapılan teslimatların ardından envanterdeki açıkları kapatmaya çalışan Polonya, bu kapsamda Güney Kore, ABD ve Almanya üretimi tankları tedarik etmeye başladı. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD ile Polonya hükümetleri arasında Nisan 2022’de 250 adet M1A2 tankı ile Temmuz 2022’de 116 adet ikinci el M1A1 Abrams ana muharebe tankı tedariki için sözleşme imzalandığını belirtmişti. Polonya’nın ilk M1A1 Abrams tankı ise Mart 2023’te görüntülenmişti.

Kaynak: Defenceturk.net