Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2’nin son sisteminin Polonya’ya teslimatı gerçekleştirildi. Bu teslimatla birlikte, Türkiye tarihinde ilk kez NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye yüksek teknolojiye sahip SİHA ihracatını başarıyla tamamlamış oldu. Uzmanlara göre yapılan bu tarihi anlaşma, iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini ve teknoloji ortaklığını pekiştiriyor.

İlk set 28 Ekim 2022’de Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından teslim alınmıştı. İkinci setin teslimi ise 14 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşmişti. Polonya Ordusu için 4 set Bayraktar TB2 SİHA alımına ilişkin sözleşme Mayıs 2021’de imzalanmıştı. Sözleşme içeriğinde ise 2022-2024 yıllarında 4 adet Bayraktar TB2 seti ile yer kontrol istasyonları, SAR radarları (AESA aktif elektronik tarama antenli Leonardo Osprey 30), simülatörler, eğitim ve lojistik paketi ile yedek parça paketi yer almakta. Bayraktar TB2’nin son sistemi 16 Mayıs 2024 tarihinde Polonya’ya teslim edildi.

ASELSAN’ın MARLİN insansız deniz aracı sahadan kopmuyor ASELSAN’ın MARLİN insansız deniz aracı sahadan kopmuyor

Baykar Polonya2

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar konuyla ilgili X’te yaptığı paylaşımda ise şu ifadelerde bulundu:

“Bugün BayraktarTB2 SİHA’larımızın son sisteminin Polonya’ya teslimatını gerçekleştirdik. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez NATO ve AB üyesi bir ülkeye yüksek teknolojiye sahip SİHA ihracatını başarıyla tamamlamış olduk. Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki yeteneklerini dünya sahnesinde sergilemekten gurur duyuyoruz."

Şu zamana kadar teslim edilen Bayraktar TB2’ler Polonya’nın Mirosławiec bölgesinde bulunan 12. İnsansız Hava Aracı Üssü’ne konuşlandırılmıştı. Bu kapsamda Polonya’ya ulaşan 18 adet TB2 S/İHA 12. İnsansız Hava Aracı Üssü’nde bulunmaktadır.

Bayraktar TB2; F-35 savaş uçakları, Patriot ve HIMARS sistemleri ile çalışacak

Bayraktar TB2 SİHA’larının konfigürasyonu, halihazırda kullanılan standart SİHA’dan farklı olup olmayacağı ve tedarik edilen SAR sensörlerinin ne şekilde kullanılacağı sorusuna dönemin Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak şu cevabı vermişti:

“Operatörlerimiz, Polonya’ya özgü gereksinimlerimize göre yapılandırılmış setler alacaktır. Doğrudan üretim hattından gelen bir ürün tedarik etmiyoruz. Bizim kullanacağımız TB2 sistemi, diğer ülke kullanıcılarından farklı olacaktır. Anlaşmanın içerisinde; keşif için EO Sensörler, Lazerli Mesafe Ölçerler, SAR ve lazer güdümlü MAM-C ve MAM-L silahları bulunmaktadır.

Polonya Bayraktar Tb2 1140X815

Sistem, bir bütün olarak, çatışma potansiyelimiz dahilinde belirli bir operasyonel amaca hizmet edecektir. Sonuçta İHA’lar otonom olarak değil daha büyük bir sistem içerisinde kullanılacaklardır. Ordumuzun kullandığı ana savunma ve silah sistemlerini tamamlayıcı unsur olmak zorundalar. Burada da yakında envanterimize girecek olan F-35 savaş uçakları ile Patriot ve HIMARS sistemlerine atıfta bulunuyorum. Kilit nokta, yukarıdaki tüm unsurlardan etkili bir uyumlu sonuç elde etmektir.”