Hava ve Füze Savunma Projelerinin geliştirme ve seri üretim dönemlerindeki sistem/alt sistem üretim, entegrasyon, test ve doğrulama faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılabilmesine yönelik çeşitli gelişmiş altyapılardan oluşan Hava Savunma Test ve Entegrasyon Merkezi (HSTEM) 2022 yılında faaliyete geçmişti.

Tesiste yer alan altyapılardan birisi olan, ROBOSİM Açık Alan Test Altyapısı Hava Savunma Sistemlerinin zorlayıcı senaryolar altında testleri, doğrulamaları ve ekinlik gösterimi amaçlı kullanılmaktadır. Bu bağlamda ASELSAN’ın yayınladığı 2023 faaliyet raporuna göre Kalkan Radarının yanı sıra Siper projesinde kullanılan arama radarı da 2023 yılında ROBOSİM’de test edilmiştir.

Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory 2024'te görücüye çıktı Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory 2024'te görücüye çıktı

ASELSAN Temelli yerleşkesinde yer alan ROBOSİM, hava ve füze savunma sistemlerinin gerçek hayatta karşılaşabileceği hedeflerin yanca ve yükseliş açısal hareketlerini de içerecek şekilde açık alanda benzetimini yapabilmektedir. Bu altyapıda kablo-robot teknolojisi kullanılarak içerisine elektro-optik ve radar hedef simülatörleri yerleştirilen kabinlere yanca ve yükseliş ekseninde hareket yeteneği kazandırılmaktadır.

Bu sayede tekli/çoklu hedefler içeren zorlayıcı saldırı senaryolarının açık alanda benzetimi mümkün olmaktadır. ROBOSİM altyapısıyla hava savunma sistemlerimizin testleri kontrollü, tekrarlanabilir ve güvenilir bir test ortamında icra edilmektedir.

S I P E R Atis Kontrol Radari 1140X815

ASELSAN Alçak İrtifa Radarı (AİR)

KALKAN Hava Savunma Erken İkaz Radarı

KALKAN orta irtifa hava hedeflerinin 3 boyutta doğru ve hızlı tespit ve teşhisini yapan bir arama ve takip radarıdır. KALKAN Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS)’nin ana arama radarı olarak kullanılmaktadır.

Çok huzmeli ve faz dizili elektronik taramalı anteni ile üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgeleri koruma uygulamaları için kendi başına veya komuta kontrol sistemleri ile kullanıma uygun yapıdadır. Sistem, araç ve sensör grubundan oluşmaktadır. Sensör grubu römork üzerine monteli olup, araç ile çekilerek harekat bölgesine intikali gerçekleşmektedir. Operatör, araç içerisinde veya uzak komuta özelliği sayesinde araçtan ve sensörden uzakta çalışmasını sürdürebilmektedir.

A S E L S A N S I P E R Erken Ihbar Radari E I R S 9 1140X815

ASELSAN SİPER Erken İhbar Radarı EİRS

Kaynak: defenceturk.net