Ukrayna Azerbaycanlılarının Birleşik Diasporası, Ukrayna'dan Azerbaycan'a rehabilite edilmek üzere 30 çocuğun 18 Haziran 2024 tarihinde geldiğini açıkladı. Diaspora tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün ne yazık ki sürekli Rus roket ve toplarıyla bombalanan Herson ve Mıkolayıv bölgesinden Azerbaycan'a 30 çocuk geldi. Savaşın korkunç anlarını her gün yaşayan bu küçük Ukraynalılar, dinlenmek ve güçlerini yeniden kazanmak için Azerbaycan'a geldiler. Bu harika grubu kabul etmekten özel bir sorumluluk ve mutluluk duyuyoruz çünkü her biri gerçek cesaretin ve tükenmez ruh gücünün bir örneğidir. Bu çocuklar her şeyin en iyisine layıktır ve biz ve Azerbaycanlı dostlarımız, Azerbaycan Çalışma ve Nüfusun Sosyal Koruma Bakanlığı olarak onların buradaki kalışlarını unutulmaz kılmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu, Ukrayna'ya ve özgürlük mücadelemize destek verme yolunda önemli bir adım ve bu önemli sürece katıldığı için Azerbaycan Cumhuriyeti'ne minnettarız.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin üst düzey yöneticilerine Bakan Sahil Babayev, Ukraynalı çocukları desteklemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Kurumu ekipleri ile Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Başkan Yardımcısı Olena Kondratyuk'a teşekkür ederiz. Ayrıca Ukrayna Sosyal Politikalar Bakanı Oksana Jolnoviç, Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Kim, Herson Bölge Askeri İdaresi Başkanı Oleksandr Prokudin ve Ukrayna Sosyal Politikalar Bakanlığı ekiplerine, Herson ve Mıkolayiv bölgesel askeri yönetimlerine teşekkür ederiz. Ukrayna'nın Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği ekibi, bu çocuk bayramının güzel geçmesi ve Ukrayna'dan daha fazla çocuk grubunun burada, Azerbaycan'da bulunması için mümkün olan her şeyi yapacaktır."

Azerbaycan BRICS üyesi mi oluyor? Azerbaycan BRICS üyesi mi oluyor?

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Başkan Yardımcısı Olena Kondratyuk, 3 Ağustos 2023 tarihinde Ukraynalı askerlerin çocuklarının dahil olduğu ilk kafileyi, Azerbaycan'a uğurlamıştı.

Kaynak: QHA