Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın ilk safhası 11 Haziran 2024 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Birinci safha kapsamında ilk olarak KKTC hava sahasında, İzmir-Ercan güzergâhında uçuşu planlı bir yolcu uçağı tarafından tehlike sinyalinin (ELT/PLB ) verilmesi simüle edilmiştir.

Aynı zamanda Uydu Destekli Arama ve Kurtarma sistemi (SARSAT Search And Rescue Satellite Aided Tracking/Uydu Destekli Olarak Arama ve Kurtarma Sistemi) üzerinden, ELT/PLB tehlike sinyalinin Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) tarafından alınması, durumun Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne (Hv.AKKM) bildirilmesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirilerek, bir Arama Kurtarma Helikopteri, bir Ambulans Helikopteri ve uygun Arama Kurtarma Birlikleri (AKBİR), yeteri kadar sağlık personeli ve kara aracı ile birlikte (Ambulans, İtfaiye vs.) bölgeye sevk edilmiş ve arama kurtarma faaliyetine başlanmıştır. Ayrıca T.C. Arama Kurtarma Teşkilatından da Arama Kurtarma faaliyetine destek talebinde bulunulmuştur.

Sehit Gonyeli3 1140X815

Buna ek olarak T.C. Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirilmiş ve Arama Kurtarma faaliyetine destek vermek maksadıyla, iki Arama Kurtarma Uçağını, bir Arama Kurtarma Helikopterini, bir İHA ve bir Arama Kurtarma Timini olay yerine sevk etmiştir.

Tatbikat sırasında arama kurtarma uçak ve helikopterleri kaza yapan uçağı arayarak bulmuş ve daha sonra A/K helikopterince Arama Kurtarma İhtisaslı Personel (AKİP) olay bölgesine indirilmiştir. AKİP tarafından uçak bölgesinin keşfi yapılmış ve keşif neticesinde tespit edilen kazazedelere ilk müdahale yapılarak Güv.K.K.lığı ve T.C. S.G.K.lığı helikopterleri ile tahliyeleri sağlanmıştır.

Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory 2024'te görücüye çıktı Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory 2024'te görücüye çıktı

Müteakiben; OYK emir komutasındaki A/K Unsurları kaza bölgesine gelmiş ve kaza bölgesinin keşfi yapılarak A/K unsurlarının koordineli ve en uygun şekilde olaya müdahale etmeleri sağlanmıştır.

Sehit Gonyeli2 1140X815

Ardından uçakta başlayan yangına müdahele edilmiş ve son olarak alan araması sırasında AK Köpek Timi tarafından uçağın kuzeybatısında uçurum kenarında bir yaralı tespit edilmiştir. Sivil Savunma ekibi tarafından yarlardan geçirilerek kurtarılan kazazede ambulans ile tahliye edilmiştir. Ayrıca dron kullanılarak ormanlık alanda tespit edilen diğer bir kazazede ise helikopter tarafından kurtarılmıştır.

Tatbikatın ikinci yani deniz safhası ise Gazimağusa açıklarında 12 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda ilgili tatbikata Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığından 7 adet uçar unsur ve 1 adet yüzer unsur ile 2 kurtarma timi fiili olarak iştirak etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığından ise 6 adet uçar unsur ve 7 adet yüzer unsur ile 3 kurtarma timi fiili olarak iştirak etmektedir. Tatbikata Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2 adet uçar unsur ve 7 adet yüzer unsur ile 5 kurtarma timi fiili olarak iştirak etmektedir.

Kaynak: defenceturk.net