Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda son bir haftada 43 bölücü terör örgütü mensubunun imha edildiği bilgisi paylaşıldı. Buna ek olarak Aktürk hudutlarda mücadelenin sürdüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

Elazığ'da teröristlere ait patlayıcı ve yaşam malzemesi ele geçirildi Elazığ'da teröristlere ait patlayıcı ve yaşam malzemesi ele geçirildi

“Son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 376’sı Irak’ın, 469’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 845 olmuştur. Teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik tedbirleri ile korunan hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 9’u terör örgütü mensubudur.

2 bin 264 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 3 bin 133’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 50 bin 860 olmuştur. Son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 40 kilogramdan fazla uyuşturucu madde (metamfetamin) ele geçirilmiştir.”

Irak’tan PKK’ya yönelik yeni karar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Irak’a ziyaret gerçekleştirmişti. Türkiye ve Irak’ın dışişleri, savunma ve istihbarat yetkilileri en son Aralık 2023’te Türkiye’de bir araya gelmişti.

Photo Collage 20240502 221249992

Türk heyeti, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Savunma Bakanı Sabit Rıza El Abbasi, IKBY İçişleri Bakanı Rebar Ahmet Halit, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı, Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı ve İstihbarat Teşkilat Başkanı Vekili’yle bir araya gelmişti. İki taraf arasında yapılan görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, geçtiğimiz Aralık ayında iki ülke için “ortak tehdit” olarak tanımlanan PKK’nın, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından “yasaklı örgüt” olarak tanımlandığı açıklanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nın Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır.” ifadesi yer almıştı. Bu karar ile birlikte iki ülke arasında projelendirilen Kalkınma Yolu Projesi’nin güvenliğinin sağlanması ve bölgedeki terörist unsurların etkisiz hale getirilmesinin önemi bakımından Irak tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu.