Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, terörle mücadeleye ilişkin bilgiler verildi.

Açıklamada yer alan ifadelere göre, son bir haftada gerçekleştirilen operasyonlarda 44 terörist etkisiz hale getirildi.

Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 144’ü Irak, 215’i Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 359’a ulaştı. 

Yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 207 şahıs yakalandı

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 207 şahıs yakalandı. Yakalanan şahıslardan 1’i PKK / KCK terör örgütü mensubu. 2 bin 495 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 893’e yükseldi. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 21 bin 89 oldu.

Irak ziyareti 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından, 6 ve 7 Şubat’ta Genelkurmay Başkanı ile birlikte Irak’a bir ziyaret gerçekleştirildi. 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Hakaret İçeren ve Ayrıştırıcı Dile Karşıyız RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Hakaret İçeren ve Ayrıştırıcı Dile Karşıyız

Ziyarette, terörle mücadele ve hudut güvenliği başta olmak üzere ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüşmelerde bulunuldu. 

Sözleşmeli Er başvuruları devam ediyor

Personel ve askeri öğrenci alım/temin faaliyetleri de planlandığı şekilde devam ediyor. 

15 Ocak’ta başlayan Kara Kuvvetleri Komutanlığına Sözleşmeli Er Temini başvuruları 11 Şubat’a kadar devam edecek.

Ayrıca açıklamada, "Gereken yer ve zamanda terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar amasız ve amansız bir şekilde devam edecektir" ifadeleri yer aldı. 

Kaynak: TRT Haber