Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ'da bulunan sözde Rus Barış Gücü, Azerbaycan'dan tamamem ayrıldı.

RUS BARIŞ GÜCÜ AZERBAYCAN'DAN TAMAMEN AYRILIYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından konuya ilişkin 12 Haziran 2024 tarihinde yapılan açıklamada, sözde Rus Barış Gücüne ait personel ve araçların ülke topraklarını tamamen terk ettiği bildirildi. Bakanlık, Rus birliklerin Hocalı'daki askeri üsten çıkmasına ve Hocalı Havalimanı önünde Azerbaycan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin görüntüleri kamuoyu ile paylaştı.

Karabag Daki Rus Baris Gucleri Bolgeyi Terk Ediyor 1713357242 770 Small

"ÜLKEMİZ TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMESİ 12 HAZİRAN'DA SONA ERDİ"

Bakanlık ayrıca açıklamada, "Rusya Federasyonu'nun Anavatan Savaşı sonrasında geçici olarak topraklarımızda konuşlandırdığı barış gücü birliğinin ülkemiz topraklarından çekilmesi 12 Haziran'da sona erdi. Barış Gücü personeli, silahları ve teçhizatı ülkemiz topraklarını tamamen terk etti." ifadelerine yer verdi.

İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI

Azerbaycan 8 Kasım 2020 tarihinde Şuşa'yı ve topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarma operasyonuyla; 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü kurtararak savaşı, zaferle sonuçlandırdı. Savaşın sonunda 2 bin 907 Azerbaycan askeri şehit oldu. Ermenistan yenilgiyi kabul ederek işgal altındaki Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım’da imza attı.

Kırgız Türkü öğrenci Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında altın madalya kazandı Kırgız Türkü öğrenci Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında altın madalya kazandı

Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Kasım tarihinin Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat günü olması nedeniyle zafer tarihini 8 Kasım 2020 olarak değiştirme kararı aldı.

Editör: Haber Merkezi