Bugüne kadar icra edilen EFES serisi tatbikatlar içerisindeki en geniş katılımlı birleşik ve müşterek tatbikat olan EFES-2024 Tatbikatı ayrıca çok sayıda savunma sistemi ile ilgili gelişmenin olduğu bir etkinlik olarak öne çıktı. 29-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen seçkin gözlemci günü faaliyetleri kapsamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmelerde ayrıca STM tarafından geliştirilen ve tatbikatta da kullanılan KARGU kamikaze İHA’nın üçüncü jenerasyonu KARGU-3 ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümü olarak adlandırılan KARGU’nun üçüncü jenerasyonda hafifletilmesi ve havada kalış süresinin artırılması planlanıyor. Paylaşılan bilgilerde KARGU-2’nin 7,5 kg olan ağırlık ile 25 dakika havada kalış süresine karşın KARGU-3’ün 6,5 kg ağırlık ile 40 dakika kalış süresine sahip olacağı belirtildi. 

I M G 20240606 212716

AB'den Apple'a soruşturma AB'den Apple'a soruşturma

2023 yılında paylaşılan bilgilerde üretim adedi üç bini geçen ve 10 ülkeye ihraç edilen KARGU kamikaze İHA Azerbaycan ve Türkiye tarafından aktif çatışma sahalarında kullanıldı. Muharebe sahasında kendini kanıtlayan bir sistem olarak KARGU ailesinin gelişimi ihracat potansiyelini daha da artıracak bir unsur olarak öne çıkmakta. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda KARGU için anti radyasyon (çeşitli radar ve EH cihazlarına yönelen başlık tipi) arayıcı başlık ve zırh delici harp başlığı çalışmaları olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

K A R G U E F E S 22 1140X815

Kaynak: defenceturk.net