Kazakistan’da 18 ve 20. yüzyıllara ait nadir el yazmaları ve kitaplar keşfedildi Kazakistan’da 18 ve 20. yüzyıllara ait nadir el yazmaları ve kitaplar keşfedildi

Baharın müjdecisi, yeniden dirilişin sembolü 21 Mart Nevruz Bayramı, Türk dünyası ülkelerinde coşkuyla karşılanıyor. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'teki Singapur Yönetim Geliştirme Enstitüsü'nde Nevruz kutlamaları yapıldı. 20 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen etkinliğe; Özbek Devlet Sanat ve Kültür Enstitüsü sanatçıları, öğrenciler, enstitüsü çalışanları ve Özbek Türkü vatandaşlar katıldı. 

C Rz N6Ub O Ojx J5 M G Q V K Et

NEVRUZ GELENEĞİ PİLAV VE SÜMELEK DAĞITILDI

Katılımcılara, Nevruz geleneği olan sümelek ve pilav dağıtıldı. Çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlik kapsamında yarışmalar ve spor müsabakaları düzenlendi. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Özbek Türküleri bu sene de bayramı coşkuyla karşıladı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden (SSCB) ayrılarak milli bayramlarını şenliklerle kutlayan Özbek vatandaşlar, geleneksel kıyafetleriyle Türkistan coğrafyasında yeniden boy gösteriyor. 

Kaynak: QHA