Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisinde 29 Mayıs 2024 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında Türk Devletleri Teşkilatına Üye Devletlerin Hükümetleri Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması'na ilişkin yasa tasarısı kabul edildi. 

TDT ÜYE ÜLKELERİ ARASINDAKİ TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER GELİŞECEK

Kazakistan Ulaştırma Bakanı Marat Karabayev, "Anlaşma, çeşitli taşımacılık türlerini kullanarak uluslararası kargo taşımacılığını basitleştirmenin yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçlıyor." dedi.

Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı

0M4A89533 Mediumthumb 1716971721 74 X750

Ayrıca Karabayev, TDT ülkeleri arasında ulaşımın geliştirilmesine yönelik ortak bir komite kurulacağını şu ifadelerle bildirdi: 

"Anlaşmanın kabul edilmesi, Kazakistan üzerinden transit yük taşımacılığı hacminin daha da artması için ön koşullar oluşturacak ve ülkenin ulaştırma ve transit potansiyelinin gelişmesine olumlu etki yapacaktır. Anlaşmanın normlarının uygulanması amacıyla Türk ülkeleri arasında taşımacılığın geliştirilmesine yönelik ortak bir komite kurulacak. Kanun taslağının kabul edilmesi, cumhuriyet bütçesinden ek mali harcama gerektirmiyor ve olumsuz sosyo-ekonomik sonuçlara yol açmayacak."

Kazakistan Ulaştırma Bakanlığı'na göre, 2023 yılı sonunda Kazakistan ile TDT üyesi ülkeler arasındaki kargo taşımacılığı hacmi yaklaşık 40 milyon tona ulaşmıştı.

Kaynak: QHA