TÜRKSOY'un girişimiyle Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Türk Dünyası Sinema Birliği kuruldu. Birliğin kuruluşun toplantısına, Azerbaycan Film Ajansı Başkanı Orhan Fikretoğlu, Kazakfilm Ajansı Başkanı Azamat Satıbaldı, Özbekistan Sinematografi Ajansı Başkanı Firdavis Abduhalikov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Akjoltoi Bekbolatov, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ve TÜRKSOY'un sinematografi temsilcisi Salim Ezer de katıldı.

turk-dunyasi-sinema-birligi-taskent-turksoy-qha1-1703676261-566

TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA ORTAK FİLM PROJELERİNE HIZ VERİLECEK

Toplantıda birliğin, Türk devletleri arasında ortak film projeleri ve ortak yeni film yapımları oluşturmak, en iyi filmleri uluslararası arenaya taşımak ve Türk sinema endüstrisine destek sağlamak, zengin kültürel mirasını yansıtan ve kardeşliği teşvik edici filmler üretmek, birikim ve tecrübe aktarımını sağlamak gibi görevlere üstlenmek amacıyla kurulduğu vurgulandı.

DÜNYA STANDARTLARINA YÜKSELTMEK

Öte yandan toplantıda, Türk Dünyası Sinema Birliği’nin 1. Genel Kurul Toplantısı'nda hazırlık çalışmalarının yürütülmesi ve taraflar arasında koordinasyonun sağlanması kapsamında Özbekistan Kültür Bakanlığı Sinema Ajansı Başkanı Firdevs Abduhalikov’a yetki verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca birliğin önceliğinin Taşkent Uluslararası Film Festivali ve Korkut-Ata Uluslararası Film Festivali'nin çıtasını dünya standartlarına yükseltmek olduğu belirtildi.

Tataristan'da Kırgızistan Başkonsolosluğu açıldı Tataristan'da Kırgızistan Başkonsolosluğu açıldı

Toplantıda son olarak Türk halklarının ortak film projelerine yönelik Türk Dünyası Film Akademisinin kurulmasının planlandığı da aktarıldı.

Kaynak: QHA