Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği 28 Ekim 2023 tarihinde, Azerbaycan'daki Haydar Aliyev Sarayı'nda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kapsamında kutlama etkinliği düzenledi. Büyükelçilik Eğitim Müşavirliğince düzenlenen etkinliğe, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İKI DEVLETİN MİLLİ MARŞI OKUNDU

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Haydar Aliyev Sarayı'ndaki etkinlik, saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı.

BİR MİLLET İKİ DEVLET

Büyükelçi Bağcı etkinlikte, Cumhuriyetin 100'üncü yılını Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir", Haydar Aliyev'in "Bir millet, iki devlet", Bahtiyar Vahabzade'nin "Bir ananın iki oğlu" diye tarif ettiği kardeş Azerbaycan'da kutlamanın sevinci ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

"EN BÜYÜK ESERİM CUMHURİYETTİR"

Büyükelçi Bağcı etkinlikte yaptığı konuşmasında, Atatürk'ün "En büyük eserim cumhuriyettir" sözünü kendilerine hedef ve ideal seçtiklerini belirterek, Türkiye'nin 100. yılında elde ettiği başarılardan bahsetti.

BAKÜ TÜRK OKULLARININ MÜZİK VE DANS GÖSTERİLERİ

Tören, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bakü Türk Okulları, Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Bakü Atatürk Lisesi ve Bakü Uluslararası Maarif Okulu öğrencilerinin müzik ve dans gösterileriyle devam etti.

Kaynak: QHA