Türkiye'nin bütünleşik ve çok katmanlı hava savunma konsepti Gök Kubbe

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Türkiye'nin bütünleşik ve çok katmanlı hava savunma konsepti Gök Kubbe'nin yurtdışına katmansal olarak ihraç edilebileceğini belirtti. Memoğlu, "Türkiye'nin Gök Kubbe hava savunma konsepti bütünleşik ve çok katmanlı mimarisi ile Türkiye'ye yönelik hava saldırılarını bertaraf edebileceği gibi savunma sanayii pazarında katmansal olarak yurtdışına ihraç edilebilir. Gök Vatan'da tam hâkimiyet sağlayacak olan Gök Kubbe hava savunma konsepti sayesinde yurtdışında hava savunma sistemleri pazarında da Türkiye birçok devletin hava savunma konseptini dizayn eden güç olabilir. Keza sistem İsrail'in Demir Kubbe'sine bir alternatif oluşturulduğu gibi ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol'un belirttiği üzere Demir Kubbe'den eksiği olmayan ve fazlası olan bir sistem." değerlendirmesinde bulundu.

Yutam Manset (5)

Gök Kubbe: Sistem, Türkiye'nin hava savunma sistemlerinin/çözümlerinin bütünleşik formatta entegre edilmesinden oluşuyor.

Demir Kubbe: Türkiye'nin hava savunma sistemlerinin/çözümlerinin entegre edilmesiyle oluşturulan Gök Kubbe, İsrail'in Demir Kubbe sistemine bir alternatif oluşturuyor.

Türkiye hava savunma sistemleri pazarında öncü bir aktör olabilir

İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Gök Kubbe hava savunma konsepti sayesinde Türkiye'nin hem Gök Vatan'da tam hakimiyeti sağlayarak hava savunmasında gücüne güç kattığını hem de bütünleşik olan sistemin hem bütünleşik olarak hem de katmansal çözümlerle yurtdışına ihraç edilebileceğini belirtti. Memoğlu, "Eğer Türkiye toplamda 4 katmandan oluşan bütünleşik Gök Kubbe hava savunma konseptini katmansal çerçevede yurtdışına ihraç ederse hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanır hem de işbirliği gerçekleştirilen ülkelerin hava savunma mimarisini gerçekleştiren büyük bir aktör olarak hava savunma sistemleri pazarında öncü bir güç olabilir. İzlenecek strateji 1. katmanda yer alan 10 km ve altında irtifaya sahip sistemleri, 2. katmanda yer alan 10-20 km irtifaya sahip sistemleri, 3. katmanda yer alan 20-60 km irtifaya sahip sistemleri ve son olarak 4. katmanda yer alan 60 km ve üzerinde irtifaya sahip sistemleri katmansal olarak ihraç etmeye yönelik paketler oluşturmak. İşbirliği gerçekleştirilen bir ülke 2. katmanı aldığında 1+2. katmandaki hava savunma çözümlerine yönelik mimari gerçekleşebilirken müslüman ve Türk Devletlerine ise sistemi bütünleşik olarak ihraç edebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yutam Manset (4)