Türkiye ve Irak’ın dışişleri, savunma ve istihbarat yetkilileri Aralık 2023’te Türkiye’de düzenlenen toplantının ardından 3 ay sonra 14 Mart günü Bağdat’ta tekrar bir araya geldi. İki ülke yetkilileri, Kuzey Irak’ta güvenliğin sağlanması konusunda atılacak adımları ele aldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılan güvenlik toplantısına Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu katıldı.

Irak Ile Kritik Toplanti 2 Ordu Komutani 17102878847862 1140X720

2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ve beraberindeki heyet, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde Iraklı yerel yetkililer ile sınır güvenliği toplantısı düzenlerken.

Gerçekleşen zirvede, güvenlik ve askeri işbirliği konuları öncelikli gündem maddesi olarak ele alındı. Zirveyle ilgili basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Terörle mücadelede ortak bir anlayış geliştirilmesi ve bu konuda atılabilecek somut adımlar masada olacak. Geçtiğimiz Güvenlik Zirvesi’nin ardından bir ortak açıklama yayımlanmıştı. Bu ortak açıklamada PKK’nın her iki ülke için de ortak tehdit olduğunu vurgulamıştık.

Hem biz hem Irak tarafı. PKK’nın Irak makamları tarafından bir ortak güvenlik tehdidi olarak tanımlanmasını, Irak’ta PKK ile mücadele azminin gelişmeye başladığının bir işareti görüyoruz. Bu bakımdan memnuniyet duyuyoruz. Gelinen bu olumlu noktadan azami faydayı sağlamayı hedefliyoruz”

Güvenlik Zirvesi’nde iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarının da ele alınacağını vurgulayan Keçeli; doğalgaz kaynaklarının geliştirilmesi, Irak’taki yenilebilir enerji alanında nasıl ortak projeler geliştirilebileceği söyledi. Keçeli, Bakan Fidan’ın Bağdat’taki zirveden sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gideceğini ve orada Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan 3’lü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın 9’uncusuna katılacağını duyurdu.

853528 1140X720

Edirne'ye bayramda 300 bin araç girişi oldu Edirne'ye bayramda 300 bin araç girişi oldu

2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Tokel’in 12 Mart’taki Iraklı yerel yetkililerle görüşmesi

Kaynak: defenceturk.net