IDEF’25 fuarının yeri ve tarihi belli oldu IDEF’25 fuarının yeri ve tarihi belli oldu

Bloomberg’in iddiasına göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Pentagon, Türk savunma sanayii firmalarından Arca Savunma’dan 166 bin adet 155mm’lik obüs mühimmatı tedarik edecek. Mühimmatın tamamının bu yıl Pentagon’a teslim edilmesi ve gelecek yıl ise ek siparişlerin verilmesi planlanıyor.

Öte yandan görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan yetkililere göre; ABD, Türkiye’den TNT olarak bilinen trinitrotoluen ve itici gaz olarak kullanılan nitroguanidin tedarikini de hedefliyor. Tedarikin gerçekleşmesi durumunda, ABD’nin NATO standardı 155mm mühimmat üretimi üç katına çıkacak.

Bir diğer Türk savunma sanayii firması ise 2025 yılına kadar Teksas’ta 155mm’lik obüs mühimmatı üretimi için hatlar kuracak. Kurulacak hatlar, ABD’nin toplam 155mm obüs mühimmatı üretiminin %30’luk kısmını üstlenecek. Bahsi geçen tedarikler ile Ukrayna’nın mühimmat ihtiyacının giderilmesi hedefleniyor.

Photo Collage 20240327 235959808

Kanada/M-777 Obüsü

Öte yandan bahsi geçen mühimmat satışının, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ve Milli Savunma Bakanlığı’nın iznine tabi olduğu biliniyor. Bloomberg, henüz böyle bir ihracat izninin çıktığını doğrulayamadığını açıkladı.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com