Kısa süre önce HAVELSAN BARKAN-1 İnsansız Kara Aracı’ndan, ROKETSAN METE Lazer Güdümlü Füze atışı başarıyla gerçekleştirilmişti. METE atışının ardından bu sefer HAVELSAN’ın yeni geliştirdiği BARKAN-2 İKA’dan, Gürbağ Savunma tarafından geliştirilen Hidrojen İtki Sistemi’nden dolanan mühimmat atışı gerçekleştirdi.

Tek kuleden insansız kara aracı üzerinden bu tip mühimmat ve çoklu lançer atışı, uluslararası arenada bir ilk olarak kabul ediliyor.

Hidrojen İtki Sistemi

Dünyada ilk olma özelliğine sahip bu test sırasında kullanılan Hydro-Launch olarak da bilinen ‘Hidrojen İtki Sistemi’nin, geleceğin muharebe sahası için büyük öneme sahip olduğu değerlendiriliyor. Hyrdo-Launch ile normal lançerlerden farklı olarak peş peşe atış gerçekleştirilebiliyor. Öte yandan sistem, elastik mimarisi sayesinde her türlü mühimmatın atışını gerçekleştirebiliyor.

Hydro-Launch’ın Avantajları

NATO üyesi ülkelerde mühimmat atımı için hard-launch tekniği kullanılırken, doğu bloğunda ise cold-launch kullanılıyor. Her iki fırlatma tekniğinde de piroteknik gazlar sebebiyle infilak riski, atım sonrası mühimmatın uçuş motorunun çalışmama durumu, ısı sebebiyle platforma zarar verme ve platformun sensörlerini atım sırasında işlevsiz hale getirme gibi dezavantajlar bulunuyor.

Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunda orta irtifa testini başarıyla tamamladı Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunda orta irtifa testini başarıyla tamamladı

Hydro-Launch sisteminde ise mühimmat atımı, sadece hidrojen ile gerçekleştiriliyor. Atım sırasında herhangi patlayıcı madde kullanılmadığı için risk en aza indiriliyor. Öte yandan hard-launch ve cold-launch fırlatma sistemlerindeki riskler de ortadan kaldırılıyor.

Mk-41-VLS

Kaynak: SavunmaSanayiST.com