ULAK Haberleşme’den 6G teknolojisinde yeni adımlar ULAK Haberleşme’den 6G teknolojisinde yeni adımlar

İlk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A, ABD’de bulunan Kennedy Uzay Üssü’ne iniş yaptı. TÜBİTAK, resmi X hesabından yaptığı paylaşım aracılığıyla, uydunun ve yer destek ekipmanlarının transferinin tamamlandığını duyurdu. Sonraki aşamalarda ise;

  • Uydunun sağlıklı nakledildiğini doğrulamak için indirgenmiş testler yapılacak,  
  • Kimyasal itki sisteminin yakıt dolumu gerçekleştirilecek,  
  • Nakliye sırasında uyduda takılı olan ama fırlatmadan önce çıkartılması gereken bileşenler sökülecek,  
  • Uydunun yazılımsal ve donanımsal olarak uçuş öncesi son konfigürasyonuna getirilecek,  
  • Uydu fırlatıcıya entegre edilecek ve entegrasyonun gerçekleştiği doğrulanacak.

Bu işlemlerin ardından, 4250 kg ağırlığındaki TÜRKSAT 6A, Falcon 9 roketiyle yörüngesine gönderilmeye hazır olacak.  TÜRKSAT 6A’nın 8 Temmuz haftasında fırlatılması planlanıyor. 

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, ABD’ye gitmek üzere Antonov An 124 ile Mürted Üssü’nden 4 Haziran 2024 günü yola çıkmıştı. Bu bağlamda An 124’e T6A ile birlikte fırlatma alanında gerçekleştirilecek testlerin yer destek ekipmanlarının da yüklendiği aktarılmıştı.

TÜRKSAT 6A Projesi’nde, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech firmaları ise proje yürütücü kurum ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT A.Ş. müşteri kurum olarak yer aldı. TÜRKSAT 6A, yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da üretildi.

Bu bağlamda TÜRKSAT 6A, yerli olarak geliştirilmiş TstarG-100 uydu platformuyla 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Savunma sanayimizdeki bilgi birikimini ve gelişmişliği sivil alanda da yaygınlaştırmak için gayretle çalışmayı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulunmuştu. Ayrıca, Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki mühendislik yetkinliğinin, azminin ve teknolojisinin büyük örneği olan ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’yı fırlatılmak üzere yolcu ettiklerini belirtmişti.

Kaynak: Defenceturk.net