Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde 2 adet Patriot hava savunma sisteminin M901 füze fırlatma aracının imha edildiği iddia edildi. İmha edilen araçların Almanya tarafından Ukrayna’ya teslim edilen Patriot hava savunma füze sisteminin (MIM-104 PAC-2) füze fırlatma aracı olduğu belirtildi. Sputnik tarafından yapılan habere göreyse araçlar Rus ordusu tarafından İskender balistik füzesi saldırısıyla imha edildi. 

Ancak konuyla ilgili olarak Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi Telegram hesabı üzerinden yapılan paylaşıma göre imha edilen araçlar S-300 hava savunma sistemine ait. Buna ek olarak Bakanlık, bu operasyon sırasında İskender balistik füzesinin kullanıldığını doğrulamakta. Bakanlığın açıkladığı diğer ayrıntı ise yıkım mahallinin Donetsk’te yer alan Pokrovsk bölgesinde olması.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: İran-İsrail gerginliğinin yayılma ihtimali var Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: İran-İsrail gerginliğinin yayılma ihtimali var

Son bir ayda Rusya çok sayıda Ukrayna ekipmanını imha etti. Bu bağlamda imha edilen son iki sistem ile birlikte toplamda 9 adet hava savunma sistemi Rusya tarafından imha edildi veyahut vuruldu. Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD tarafından Ukrayna’ya teslim edilen HIMARS sistemi de yine İskender füzesi ile imha edilmişti.

Ukrayna’da M142 HIMARS imha edilmişti

ABD tarafından Ukrayna’ya tedarik edilen M142 HIMARS sistemi Rus ordusu tarafından imha edilmişti. HIMARS’lar sahada Ukrayna birliklerinin hassas vuruş kabiliyetini temsil ediyor. Bu bağlamda ABD, Rus ordusu ile olan operasyonlarını desteklemek için uzun zamandır Ukrayna’ya ekipman yardımı yapıyordu.

Forbes tarafından yapılan habere göre Rus ordusuna ait İHA, tekerlekli HIMARS’ı ve onun takip eden destek araçlarını ön cepheden yaklaşık 40 kilometre uzakta doğu Ukrayna’nın Donetsk Oblastı’ndaki Nykanorivka’da bir ağaçlık sınırın yanında tespit etmişti. Karadan ateşlenen İskender füzesi HIMARS’ın yakınına çarpmış ve 17 tonluk fırlatıcıyı ateşe vermişti. Videodan anlaşıldığı üzere bu saldırı sonucunda 227 milimetrelik M30/31 roketlerinden biri ateşlenmişti.

Himars Imha 1140X815

Saldırıda HIMARS ekibinin ölü mü yoksa yaralı mı olduğu belli değil. HIMARS’ın neden güpegündüz açıkta durduğu da aynı derecede belirsiz. Ukrayna Ordusu’nun tek HIMARS birimi olan 27. Roket Topçu Tugayı, normalde şafak vakti veya alacakaranlıkta görev yapıyor ve araçları ateş görevinde olmadıkları zamanlarda hareket halinde ve koruma altında tutuyor.