Uygur Türkü genç VPN kullandığı için 15 yıl hapse çarptırıldı Uygur Türkü genç VPN kullandığı için 15 yıl hapse çarptırıldı

ABD, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu soykırım, baskı ve asimilasyon politikalarına karşı somut adımlar atmayı sürdürüyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, “Uygurları Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası” (UFLPA) uyarınca, Çin tarafından soykırım uygulanan Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk topluluklarını zorla çalıştırdığı suçlamasıyla 3 Çinli firmaya daha yaptırım uyguladı. 

AYAKKABI, ELEKTROLİTİK VE GIDA ŞİRKETİNE YAPTIRIM

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 11 Haziran 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çinli firmalardan ayakkabı üreticisi "Dongguan Oasis Shoes", elektrolitik alüminyum üreticisi "Xinjiang Shenhuo Coal and Electricity" ve gıda işleme şirketi "Shandong (Rizhao) Meijia Grup"un listeye dahil edildiği bildirildi.

12 HAZİRAN'DAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Açıklamada bu şirketlere konulan yasağın, zorla çalıştırma ile üretilen malların ABD pazarına girmesini önlemeye yönelik daha geniş bir uygulamanın parçası olduğu vurgulandı. Ayrıca, 12 Haziran 2024'ten itibaren, söz konusu 3 Çinli kuruluş tarafından üretilen malların ABD'ye girmesinin yasaklanacağı kaydedildi.

Kaynak: QHA