3D S/İHA modelleme dersi işlediler

Uzay Vatan Takımı (UZVAG) TEKNOFEST yarışmalarına başvuru gerçekleştirmek için Maltepe Sezai Karakoç Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kurulan bir AR-GE grubudur. UZVAG AR-GE ekibi kısa zamanda çok önemli başarılara imza atarak birçok alanda millî kazanımlar elde edebilmemiz için akademik faaliyetler yürütmeye başladı. UZVAG, 3D milli uçak gemisi, 3D S/İHA modelleme gibi savunma sanayiinde Türkiye'nin gücüne güç katacak alanlarda uygulamalı dersler işliyor ve savunma sanayiinde öncü nesiller yetiştirme amacını ilke edinerek bünyesinde nitelikli insan kaynağı yetişmesini sağlayan UZVAG Akademi'yi de faaliyete geçiren bir takım.

Photo Collage 20240503 203448925

Milli uçak gemisi tasarladılar

I M G 20240422 185653 557

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sosyal Bilgiler öğretmeni Ömer Memoğlu, "Çocuklarımızla birlikte ülkemize katkı sunmak adına TEKNOFEST yarışmalarına başvuru gerçekleştirdik. Bu nedenle Uzay Vatan Takımı (UZVAG)'nı kurduk. Ancak derin uzayla derin deniz arasında da bir bağlantı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin geliştireceği milli uçak gemisi dünyanın ilk SİHA gemisi olan TCG ANADOLU'dan sonra Türk Donanmasının gücüne güç katacak. Tarihte denizlerde güçlü olduğunda cihanşümul bir devlete dönüşen Türk milleti, yine cihanşümul bir devlet olma yolunda hızla, emin adımlarla ilerliyor. Barbaros Hayreddin Paşa'nın 'Denizlere hâkim olan, cihana hâkim olur.' sözünü şiar edindik. Bu nesil Türkiye'nin milli uçak gemilerini, bu nesil Türkiye'nin S/İHA'larını geliştirecek ve bu nesil Türkiye'nin savunma sanayiinde öncülüğünü koruyacak nesil olacak. Çocuklarımıza maşallah." değerlendirmesinde bulundu.

T725 1

'Çok çalıştınız, artık dinlenin çocuklar.' diyen Ömer Memoğlu öğretmene, 'Hani Elif gibi dik duracaktık öğretmenim?' dedi

Sosyal Bilgiler öğretmeni Ömer Memoğlu UZVAG Takımı öğrencileriyle çalışmalarını Bengü Türk Haber'e anlattı. Memoğlu, "Çocuklarla birgün TEKNOFEST çalışmalarımızla ilgili planlama yaparken onlara 'Elif gibi dik duracağız!' demiştim. Aradan tabii aylar geçti. Yine çok çalıştığımız bir gün (ekip TEKNOFEST yarışmasının haricinde de millî her türlü konuda eser üretmeye başladı) gece saatlerde 'bugünlük bu kadar yeter çocuklar. Çok çalıştınız, yoruldunuz, artık dinlenin' dedim. Adı Elifsu olan bir takım öğrencim tabii bu aylar önceki mottomuzu unutmamış ve bana dedi ki, 'Öğretmenim hani Elif gibi dik duracaktık? Yorulmak yok. Gerekirse sabaha kadar çalışacağız.' dedi. Benim yaşadığım bu duyguyu kelimelerle anlatabilmem mümkün değil. Adı Elifsu olan bu öğrencim ve diğer tüm ekip gönüllü olarak vatan için üretmeye öyle hevesli ki 'Elif gibi dik duracağız' sözünü hayatlarına ilke edinmiş durumdalar." ifadelerini kullandı.

Yeni müfredatta Mavi Vatan'ın yer alması Yunanistan'ı tedirgin ediyor Yeni müfredatta Mavi Vatan'ın yer alması Yunanistan'ı tedirgin ediyor

Photo Collage 20240503 203358193

Okul dışında da dersler devam ediyor

Kısa zamanda çevrimiçi derslere de başlayan ekip, bilgi grafiği tasarımı, gezegen bilimleri, 3D modelleme ve milli uçak gemisi tasarımı, 3D modelleme ve S/İHA tasarımı gibi birçok teorik ve uygulamalı dersler işlemeye başladı.

Photo Collage 20240503 203733726

Kaynak: benguturk.com