Milli muharip uçak KAAN’ın bir yedek parçası Azerbaycan’da üretildi Milli muharip uçak KAAN’ın bir yedek parçası Azerbaycan’da üretildi

Yunanistan parlamentosunda yer alan muhalefet partilerinden "Yunan Çözümü" (Elliniki Lisi) partisinin Meriç (Evros) Milletvekili olan Paris Papadakis, 27 Kasım 2023 tarihinde mecliste verdiği soru önergesinde çekimleri geçen ay tamamlanan Sadık Ahmet sinema filmini gündeme aldı.

Papadakis, TRT'nin de ortak yapımcıları içerisinde olduğu Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet'in hayatının anlatıldığı filminin geri çekilmesi için Yunan Dışişlerinin girişimde bulunmasını talep etti.

Papadakis'in Yunanistan Dışişleri Bakanlığına yönelik verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Sayın Bakan;

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın Ahmet Sadık’ın hayatını konu alan ve kendisine ithaf edilen filmin tamamlanması münasebetiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

TRT’nin ortak yapımcılığını üstlendiği 'Sadık Ahmet' filmi, onun hayat hikayesini beyazperdeye taşıyor. Film bu yılın sonunda vizyona girecek.

Sobacı şöyle konuştu: '…Sadık Ahmet’in hayatını beyazperdeye taşımak bizim için, TRT için bir dönüm noktasıdır; kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin vermeyeceğiz. Sadık’ın bizim için anlamı çok büyük.

Elbette bir doktor olarak Batı Trakya’daki yaraları iyileştirmekle kalmamış, asimilasyonun, cehaletin ve de özgürlükten mahrumiyetin acısını iyileştirmek için de bir mücadele içerisine girmiştir. Bu nedenle bizim için değerlidir.'

Basın toplantısında merhumun oğlu (Pantrakikos takımının sponsoru) ve kızı da hazır bulundu. Oğlu ve kızı TRT’ye ve 'Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür ettiler.

Anlaşılacağı üzere, söz konusu film aracılığıyla, Türkiye’den Trakya’mızda, Hıristiyanlarla Müslümanlar arasındaki uyumlu ilişkileri zehirlemek ve onları 'Türk' olarak göstermek amacıyla yeni propagandalar yapılıyor.

Yukarıda zikredilenlerin tümünü göz önüne alarak, sayın bakana soruyoruz:

Söz konusu filmin Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin bozulmasına yönelik ek bir neden olarak görülebileceğini ileri sürerek, söz konusu filmin geri çekilmesi veya en azından Trakya’mızda herhangi bir televizyon kanalıyla gösterilmeye çalışılmaması yönünde girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?"

Kaynak: QHA