TCG Turan Uçak Gemisi Modeli

Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi (YUTAM) tarafından geliştirilen 'TCG Turan' uçak gemisi taslak modelini tanıtan YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, geliştirilen modelin Turan Donanmasına uluslararası denizlerde güç aktarım kabiliyeti kazandıracağını belirtti. Memoğlu, "Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'muzun ardından yalnızca S/İHA iniş-kalkış kabiliyetli değil; MMU KAAN gibi 5. nesil savaş uçaklarımızın da iniş-kalkış sağlayabileceği millî bir uçak gemisi küresel oyun kurucu olmamızda büyük rol üstlenecek. YUTAM olarak 'TCG Turan' uçak gemisini tasarladık. TCG Turan dört yönlü açılır-kapanır zırhlı iniş-kalkış rampalarına sahip. Bu rampalar açık pozisyonda iken hem geminin uçak/SİHA taşıma kapasitesinde ciddi artış imkânı sağlayacak hem de her türlü zorlu iniş-kalkış pozisyonunda dört yönlü destek kabiliyeti kazandıracak. TCG Turan uçak gemimizin güvertesindeki millî uçaklarımızın olası saldırılara karşı korunması kapsamında ise adeta bir kaplumbağanın tehdit algılamaları sırasında kendi kabuğunun içine çekilmesi gibi denizden gelen tehdit algılamalarında dört zırhlı rampanın da kapanmasıyla TCG Turan bir kaleye dönüşüyor!" ifadelerini kullandı.

T C G TuranTcg Turan (1)

Turan Ordusu kurulmalıdır

Türk ve Uygur tarihi çalışmalarıyla tanınan profesör Özbekistan'da öldürüldü! Türk ve Uygur tarihi çalışmalarıyla tanınan profesör Özbekistan'da öldürüldü!

Turan Ordusunun kurulması gerektiğini belirten YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)'na bir çağrıda bulundu. Memoğlu, "Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesinde yürütülen çalışmalarda üye devletler arasında ekonomik, siyasi, tarihi ve kültürel alanlarda işbirliği sağlanıyor. Bütün çalışmalar bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun resmidir. Bunu bir adım daha öteye taşıyarak askerî alanda da acilen bir birlikteliğe ihtiyaç olduğu açıktır. TDT bu çağrıya cevap vermelidir. Bu çağrı Türk milletinin kolektif millî şuurunun bir karşılığıdır. Şimdi gelen zaman bir olma, birleşme ve Turan Ordusu'nu kurma zamanıdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: benguturk.com & YUTAM