Çin ile ABD arasındaki askeri rekabet, Güney Çin Denizi’nde devam ediyor. Son olarak ABD Donanması’na ait Boeing P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı tarafından Güney Çin Denizi’ne bırakılan sonobuoylar, Çin Sahil Güvenlik birimleri tarafından ele geçirildi.

Genelde çoklu adetlerde bırakılan ve belirli bir deniz alanındaki denizaltı hareketliliğini tespit etmeyen akustik bir sistem olan sonobuoyların Çin’in eline geçmesi, tersine mühendislik açısından önemli riskler barındırıyor. Çin savunma sanayii sektörü, ABD ürünlerinin muadillerini tersine mühendislikle geliştirmesiyle tanınıyor.

Sonobuoyların Çin tarafından ele geçirilme anları:

Sonobuoy Nedir?

‘Sonarlı Şamandıra’ olarak ifade edebileceğimiz Sonobuoylar, çeşitli hava ve suüstü platfomlarından atılan sensörlerdir. Bağlı bulunduğu platformdan atıldıktan sonra belirlenen derinliğe inen sonobuoylar, özellikle denizaltılara yönelik akustik bilgi toplamaktadırlar. Sonobuoylar tarafından toplanan bu akustik bilgi, genellikle VHF kanalından hava ve/veya suüstü platformlara iletilmektedir.

Rusya’dan askerlere elektronik cihaz yasağı Rusya’dan askerlere elektronik cihaz yasağı

Aktif duruma gelen Sonobuoylar tarafından kendisine iletilen akustik veriyi işleyen platform, böylelikle denizaltının konum bilgisini saptayabilmektedir. Faaliyetin icra edileceği deniz alanının büyüklüğüne göre, bölgeye bırakılacak sonobuoy sayısı da değişiklik göstermektedir.

Sea Hawk Sonobuoy E1621080200844

Radarın adeta deniz versiyonu olan Sonobuoylar, denizaltı savunma harbi (DSH) için kritik öneme sahiptirler. Sonobuoylar, azami 7-8 saate kadar görev yapabilmektedir.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com