ABD, İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı kapsamında Yunanistan’a ikinci el 62 adet M2A2 Bradley Zırhlı Muharebe Aracı’nı ücretsiz bir şekilde teslim edecek. İlaveten Yunanistan, cüzi bir ücret karşılığında ilave 102 adet aracı da yine EDA Programı kapsamında tedarik edecek.

Bu kapsamda bir Yunan teknik heyeti, hem Bradley araçlarını incelemek hem de araçlara yönelik olası modernizasyon imkanlarını görüşmek üzere ABD’ye intikal etti. Yunan heyeti, Teksas’taki BAE Systems tesislerini ziyaret ederek modernizasyon paketleri hakkında bilgi aldı.

Kötü durumdaki M2A2 Bradley ZMA’ların, Yunan Ordusu envanterine girmeden önce kapsamlı bir onarım, bakım ve modernizasyondan geçmesi planlanıyor. Modernizasyon sonucunda araçların M2A3 veyahut M2A4 standardına yükseltilebileceği öngörülüyor. Yunanistan, nihai aşamada toplamda 350 adet M2A2 Bradley ZMA tedarik etmeyi planlıyor.

Y U N A N I S T A N B R A D L E Y

Pakistan’dan JF-17 uçaklarına nükleer seyir füzesi kabiliyeti Pakistan’dan JF-17 uçaklarına nükleer seyir füzesi kabiliyeti

Ukrayna’dan Yunanistan’ın Bradley tedarikine tepki

Öte yandan Yunanistan’ın EDA Programı kapsamında 62’si ücretsiz toplam 164 adet Bradley ZMA tedarik edecek olması, Ukraynalıların tepkisine neden oldu. Ukraynalı sosyal medya kullanıcıları, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle araçların kendilerine verilmesi gerektiğini savunuyor. Halihazırda Ukrayna Ordusu envanterinde, ABD tarafından hibe edilmiş muhtelif miktarlarda M2A2 Bradley ZMA bulunuyor.

Ayrıca Yunanistan, geçtiğimiz dönemde envanterindeki yaklaşık 40 adet BPM-1 ZMA’yı Ukrayna’ya sevk etmiş, bunun karşılığında Almanya’dan daha modern özelliklere sahip 40 adet Marder ZMA teslim almıştı.

M2A2 Bradley

BAE Systems Land & Armaments tarafından geliştirilen M2A2 Bradley, paletli bir zırhlı muharebe aracıdır. İlk olarak ABD tarafından 1981 yılında kullanıma alınan Bradley, Körfez Savaşı esnasında aktif olarak kullanılmıştır. Ana silah sistemi olarak tarete monteli M242 25mm Bushmaster topunu kullanan M2A2 Bradley ZMA, ayrıca M240C 7.62mm makineli tüfek ile teçhiz edilmiştir ve istenildiği taktide iki adet TOW ATGM füzesi de kullanabilmektedir.

Defense Min

Azami 482 kilometre menzili bulunan Bradley, 3 kişilik mürettebata sahiptir ve mürettebata ek olarak 6 kişilik kapasiteye sahiptir. Azami ağırlığı 27 ton olan M2A2 Bradley, 72 km/sa hıza ulaşabilmektedir. M2A2’nin zırhı, 30 milimetrelik APDS top mermisine ve RPG roketatar mühimmatına karşı koruma sağlayabilecek kapasitedir. Ancak araç, Anti-Tank Güdümlü Füzeler karşısında ciddi bir riske sahiptir.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com