Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM’de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısına katılımı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Başıboş köpek sorununa değinen Bakan Tunç, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü bir taslak çalışması olduğunu, bu çalışmanın Meclis'teki gruba gönderildiğini söyledi.

"Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımız bizim sürüyor"

Burada önemli olanın bir orta yolu bulmak olduğunun altını çizen Tunç, "Hayvanlarımızı korumamız lazım. Onların dilleri yok, dertlerini anlatamayabilirler. Onlar bizim can dostlarımız. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımız bizim sürüyor. Özellikle son yıllarda yaptığımız düzenlemelerle, Hayvanları Koruma Kanununda yaptığımız değişikliklerle, hayvanlara karşı eziyet eden, onları öldürenlerle ilgili özellikle cezaların artırılması ile ilgili düzenlemeleri hayata geçirmiştik. Bu düzenlemeler sonrasında da kedilere, köpeklere eziyet edenlerle ilgili yargının huzuruna gelen birçok dava oldu ve hapis cezası aldı bu noktada sanıklar." dedi.

MHP'li Kalaycı: Adaletli bir vergi sistemi oluşturulmalı MHP'li Kalaycı: Adaletli bir vergi sistemi oluşturulmalı

"Sokakların da korunaklı olması lazım"

Hayvanların korunması konusunda hassas olduklarını belirten Tunç, şöyle devam etti:

"Tabii hayvanların kendilerine, birbirlerine de zarar vermemeleri lazım. Sokakta başıboş köpeklerin özellikle insanlara zarar verdiği konuları da hep beraber üzülerek görüyoruz. Bu konuda ölen vatandaşlarımız var, okula gidemeyen çocuklar var, sabahları namaza gidemeyen yaşlılar, vatandaşlarımız var.

Dolayısıyla sokakların da korunaklı olması lazım. Bu konuda hem insanlarımızı korumamız lazım. İnsan sağlığı da önemli, hayvan sağlığı da önemli. Bir orta yolu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki milletvekillerimizin bulacağına yürekten inanıyoruz. Hem hayvanlarımızın özellikle birbirlerine zarar vermemesi lazım, işkence etmemeleri lazım. Büyük hayvanlar, küçüklerine hem de insanların sokakta korunması lazım. Bu konuda taslak çalışması tabii ki henüz netleşmeden şu olacak bu olacak demememiz de mümkün olmaz. Ama burada özellikle insan sağlığını korumaya yönelik de birtakım tedbirlerin alınması lazım."

Editör: Haber Merkezi