İspanya’ya Patriot PAC-3 MSE füzesi tedariki İspanya’ya Patriot PAC-3 MSE füzesi tedariki

Almanya, KNDS’ye 2.93 milyar euro değerindeki sözleşmeyle 105 adet Leopard 2A8 tankı sipariş etmeyi planlıyor. Bu bağlamda tedarik edilecek tanklar, Alman Spiegel’in haberine göre NATO’nun Rusya’ya karşı caydırıcılığının bir parçası olarak Litvanya’da kurulmakta olan Alman muharebe tugayını donatacak. Diğerleri ise Almanya içindeki 300 tanklık bir gücü takviye edecek.

Bundeswehr (Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri), tankların en gelişmiş versiyonunun 2027-2030 yılları arasında teslim alınmasını bekliyor. Ancak Reuters tarafından 20 Haziran Perşembe günü görüntülenen gizli bir bütçe taslağına göre taslağın hala parlamento onayına ihtiyacı var.

Leopard 2 A8 1 1140X815

Leopard 2A8, Leopard 2A7A1’de gösterildiği gibi Trophy aktif koruma sistemini kullanacak (Görsel: EuroTrophy)

Reuters tarafından açıklanan taslakta, Rusya’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ardından oluşturulan 100 milyar euroluk özel fonda ve normal bütçede yeterli para olmadığı için alımın büyük kısmının finanse edilemediği belirtiliyor. Dolayısıyla Alman Savunma Bakanlığı’nın olağanüstü mali yetki istediği belirtilen taslakta, anlaşmanın şimdi onaylanabileceği, ancak yerine geçecek hükümetin parayı bulması gerekeceği ifade ediliyor.

Litvanya’da bir Alman tugayının konuşlandırılmasına ilişkin görüşmeler Rusya-Ukrayna savaşının ardından başlamış ve Berlin geçtiğimiz Haziran ayında bu taahhüdünü açıklamıştı. Bu bağlamda bir kısmı ailesiyle birlikte gelecek toplamda yaklaşık 5,000 askeri ve sivil personelin Litvanya’ya taşınması bekleniyor.

Zone Militaire kaynaklı habere göre 6 Haziranda savunma bütçesiyle alakalı Federal Meclis’te konuşan Alman Savunma Bakanı Boris Pistorius, “İşlerin aşırıya kaçmasını önlemek için caydırıcılığı sağlamak zorundayız. 2029’a kadar savaşa hazır olmalıyız. Kendi savunmamızı ve operasyonel hazırlığımızı ihmal etmememiz gerektiğini söylemeye gerek yok. Vladimir Putin’in savaş ekonomisi yeni bir çatışmaya doğru ilerliyor.” dedi.

Der Leopard 2 A7 A1 Ist Eine Vorstufe Zum Neuen A8 Wie Ihn Italien Bestellen Will Foto Eurotrophy Via Twitter 1024X683 1

Leopard 2A8, Leopard 2A7A1’de gösterildiği gibi Trophy aktif koruma sistemini kullanacaktır. (Görsel: EuroTrophy)

Bakan açıklamalarına, “Rusya uzun zaman önce savaş ekonomisine geçti ve silahlanmaya devam ediyor. İş bu noktaya gelirse Putin’in Ukrayna sınırlarında duracağına inanmamalıyız. Rusya aynı zamanda Gürcistan, Moldova ve NATO için de bir tehdit.” ifadelerini de ekledi.

Kaynak: defenceturk.net