Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında Milli Muharip Uçak KAAN’da kullanılacak Çoklu Bomba Salanı’nın yurt içinde milli olarak tasarımı ve üretimi için imzalar atıldı. Böylece bu iş birliği ile KAAN’a ait kritik bir teknoloji daha tamamen milli imkanlarla Türkiye’ye kazandırılmış olacak. 

Milli Muharip Uçak KAAN Projesi kapsamında 8 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen törende Salan Sistemi’nin geliştirilmesi için imzalanan sözleşme ile proje çalışmaları başlatılmış oldu. Altınay Savunma Teknolojileri, 2016-2020 yılları arasında ASELSAN’ın alt yüklenicisi olarak özel bir Çoklu Bomba Salan Sistemine ait kritik alt bileşenlerin tasarımı ve üretimini gerçekleştirerek tüm testleri başarıyla geçen sistemin Türk Hava Kuvvetleri envanterine kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmişti. 

Türkiye'nin kararlılığı sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci belirlemesinde etkili oldu Türkiye'nin kararlılığı sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci belirlemesinde etkili oldu

07 20 09 A A 34418072

Milli Muharip Uçak KAAN geliştirilmesi projesinde Salan Sistemi sözleşmesinin imza töreni

Yüksek güvenilirlik, yüksek çıkış hızı, kullanım kolaylığı ve kısa sürede operasyona hazır hale gelme yetenekleri ile ön plana çıkan Salan Sistemi, günümüzün modern uçak bombalarının pnömatik itki gücüyle kontrollü olarak bırakılmasını sağlayacak bir teknolojiye sahip. Ayrıca güdümlü mühimmatların savaş uçaklarına entegrasyonunun yapılabilmesini ve bu uçaklardan atılmalarını sağlayan kritik birimlerden olan Çoklu Bomba Salan Sistemi, F-16 uçağının iki istasyonuna entegre olabilen ve bir sortide 8 farklı hedefi etki altına alma imkânı sağlamaktadır. 

Milli Muharip Uçak Salan Sistemi’nin TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan yaklaşık 250 uçağa entegre edilmesi planlanıyor. Bu bağlamda Çoklu Bomba Salan Sistemi’nin kritik bileşenlerine yönelik çalışmalar yapan Altınay Savunma Teknolojileri, Milli Muharip Uçak (KAAN) Salan Sistemleri için TUSAŞ’a alt yüklenicilik desteği sağlayarak bu alandaki bilgi birikimini daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Altinay Savunma Tusas

Altınay Savunma Teknolojileri ile TUSAŞ’ın Salan Sistemi Sözleşmesinin imza töreni

Altınay Savunma Teknolojileri, 2016-2020 yılları arasında ASELSAN’ın alt yüklenicisi olarak özel bir Çoklu Bomba Salan Sistemine ait kritik alt bileşenlerin tasarımı ve üretimini gerçekleştirerek tüm testleri başarıyla geçen sistemin Türk Hava Kuvvetleri envanterine kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmişti. 

Photo Collage 20240501 134219428