Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği, EkoAvrasya Vakfı ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Bağımsızlığının 32. Yılında Türkmenistan” başlıklı panel, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde gerçekleşti.

Panele; EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Mamak Belediye Başkanı, TDMM Birliği Genel Başkanı Murat Köse, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Mekan İşanguliyev, Erzurum Milletvekili, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Aydın, Amasya Milletvekili, TÜRKPA Türk Grubu Başkanı Haluk İpek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam katılım sağladı.

Panelin konuşmacıları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Sağlam, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar, TDMMB Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci ve Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Onursal Başkanı Selahattin Baysal bulundu.

“Bağımsızlığının 32. Yılında Türkmenistan” başlıklı panelin oturum başkanlığını ise Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve EkoAvrasya Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Can Ünver yürüttü.

tu-kmen-3-1695741822-491

EKOAVRASYA VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİKMET EREN, TÜRKİYE İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDAKİ KARDEŞLİK BAĞINA DİKKAT ÇEKTİ

EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, panelin açılış konuşmasını yaptı. Eren, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki kardeşlik bağına vurgu yaparken; birçok alanda da ortaklığın kuvvetlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

tu-kmen-4-1695741408-715

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI MURAT KÖSE: BU BAŞARILAR TÜRKMENİSTAN'IN VATANSEVER HALKININ BİRLİK VE BAŞARISIYLA YAŞANMIŞTIR

Mamak Belediye Başkanı ve TDMM Birliği Genel Başkanı Murat Köse, Türkmenistan’ın bağımsızlığın 32. yılı münasebetiyle düzenlenen panelde, “Türkmenistan'ın bağımsızlığını coşkuyla kutluyoruz” dedi.

Türkmenistan’ın bağımsızlık sürecinde Türkmen halkının rolüne değinen Köse, “Bu başarılar Türkmenistan'ın vatansever halkının birlik ve başarısıyla yaşanmıştır” ifadelerini kullandı. Türkmen halkının bağımsızlık hususunda üzerine düşen sorumluluklara değinen Murat Köse, “Türkmenistan halkı değerlerini koruma ve geliştirme konusunda kararlılığını sürdürmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Büyük Kırım Tatarı fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın "Dilde, fikirde, işte birlik" şiarının her alana taşınması gerektiğini dile getiren Köse, “Türk dünyasında dilde, fikirde, işte birlik mantığını, şehircilik, mimarlık alanında da gerçekleştirmek için çalışmalar yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Türk dünyasının her açıdan koordineli çalışması gerektiğine işaret eden Başkan Köse, “Bugün Türk dünyasının birliğini güçlendirmek hepimizin borcudur. Birlikte çalışarak, bölgesel sorunlara daha iyi çözüm üretme potansiyelimizi artıracağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Türk dünyasının potansiyeline dikkat çeken Köse, “Türk dünyası birlikte hareket ettiğinde daha büyük başarılara ulaşacağından eminim” dedi.

tu-kmen-6-1695741388-632

TÜRKMENİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MEKAN İŞANGULİYEV: İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÜÇLENEREK ANLAM VE ÖNEM BAKIMINDAN EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKMIŞTIR

Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Mekan İşanguliyev, Türkmenistan’ın bağımsızlık sürecinde geçirdiği değişimlere işaret etti. İşanguliyev, “Bağımsızlığın üzerinden geçen yıllar boyunca ülkemiz siyasi, sosyal ve ekonomik alanda müthiş bir hızlanma yaşadı” ifadelerini kullandı.

Türkmenistan Büyükelçisi Mekan İşanguliyev, Türkiye’nin Türkmenistan’a yönelik yaklaşımına dikkat çekerek, “1991 sonbaharında Türkmen halkının tarihi köklerinden olan Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan devlet oldu” dedi.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari ilişkilere değinen Büyükelçi, “İkili işbirliği çerçevesinde ülkeler arasında ekonomi, ticaret, tekstil ve bir çok alan gelişmiş ve dinamik bir şekilde sürdürülmektedir” açıklamasını yaptı.

İkili ilişkilerin her yıl daha da geliştiğine dikkat çeken İşanguliyev, “32 yıl boyunca iki ülke arasındaki ilişkiler güçlenerek anlam ve önem bakımından en yüksek seviyeye çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

tu-kmen-5-1695741399-131

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. KAMİL AYDIN: BİZ BÜYÜK, SOYLU, GEÇMİŞİ ŞAN VE ŞEREFLE DOLU DALLARDAN OLUŞAN BİR AĞACIZ

TBMM Erzurum Milletvekili ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Aydın, gerçekleştirdiği konuşmada, Türk dünyası için “Biz büyük, soylu ve geçmişi şan, şerefle dolu dallardan oluşan bir ağacız” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kamil Aydın, “Bu şanlı maziyi geleceğe taşımak için bize düşen görevler var. Köklü ailenin geleneğine sahip olmak bize önemli bir sorumluluk yükler” dedi. Uzun süren çabaların sonunda meyvesini verdiğini ifade eden Aydın, “Fikirlerimiz ete kemiğe bürünmüştür. Bunun en büyük temsili de Türk Devletleri Teşkilatıdır” açıklamasını yaptı.

Bugünkü uluslararası düzende, çatışma alanlarının olduğu bölgelere dikkat çeken Aydın, “Hem işbirliği hem mücadele alanı olan yerler, Türk devletlerinin olduğu bölgelerdir” dedi.

tu-kmen-1-1695742006-586

PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL: TÜRKMENİSTAN DIŞ POLİTİKASININ TEMEL FELSEFESİ DAİMİ TARAFSIZLIKTIR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, Türkmenistan’ın dış politikasına ilişkin gelişmeleri anlattı. İsmayıl konuşmasına başlarken, “Birliğimiz ve dostluğumuz sarsılmaz olsun” dedi. Türkmenistan’ın dış politikasındaki ana yapıya değinen İsmayıl, “Türkmenistan dış politikasının temel felsefesi daimi tarafsızlıktır” açıklamasını yaptı.

Değişen dengelerde Türkmenistan’ın dış politikasının temel felsefesi olan daimi tarafsızlık ilkesinin öneminin ortaya çıktığını dile getiren Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, “Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık fikrinin üstünden 30 sene geçmesinin ardından barışın önemli hale geldiği dünya sisteminde, bu pozisyonun değeri ortaya çıkmıştır” dedi.

Türkmenistan’ın dış politikasında yer alan daimi tarafsızlık ilkesinin yanında başka etkenlerin de olduğuna dikkat çeken İsmayıl, “Türkmenistan dış politikasında iki temel mesele ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri barış, bir diğeri de güvenlik meselesidir” ifadelerini kullandı. Bu iki meselenin insanlık tarihine denk olduğuna dikkat çeken İsmayıl, Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık ilkesinde bir farkın olduğunu da ifade etti. İsmayıl, “Bahsedilen daimi tarafsızlık anlayışı aktif bir tarafsızlıktır” dedi.

Türk dünyası kapsamında da güvenlik politikalarının artması gerektiğine işaret eden İsmayıl, Türk Devletleri Teşkilatında da bu meselenin gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkmenistan’ın kabul ettiği yeni dış politika konseptine ilişkin açıklama yapan İsmayıl, “18 Şubat 2017 tarihinde kabul edilen dış poltika konseptinde birçok konu başlığı bulunuyor. Bunların arasında çevresel sorunların çözümü, Birleşmiş Milletler ile ortak projeler, merkezi Asya’ya ulaşım ve komşularla yakın ilişkilerin geliştirilmesi var” dedi.

tu-kmen-8-1695741840-563

DOÇ. DR. SONER SAĞLAM, BAĞIMSIZLIK SONRASINDA TÜRKMEN EDEBİYATI'NI ANLATTI

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Sağlam, bağımsızlık döneminde Türkmenistan’da edebi ve kültürel anlamda yaşadığı gelişmelere ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Doç. Dr. Soner Sağlam, Türkmen tarihinin önemli şairi Mahtumkulu Firaki’nin şiirlerinden örneklerle Türkmen edebiyatını anlattı. Sağlam, Ruslar ile Türkmenler arasındaki mücadelenin önemine işaret ederken, “Çarlık Rusya'nın Türkmenlerle mücadelesinde Göktepe savaşları çok önemli bir konumdadır” dedi.

Sovyetler Birliği’nin bölgede kurduğu baskılara açıklık getiren Sağlam, “Sovyetler Birliği kurulduğundan itibaren sanatın bütün kollarını propaganda aracı olarak kullanmıştır."  ifadelerini kullandı.

Türkmen aydınların bu baskılara karşı geldiğini dile getiren Sağlam, “Türk dünyasındaki aydınlardan kimisi reddetti bedelini ödedi kimi de muhacerete gitti” dedi. Eli kanlı Sovyet diktatörü Stalin’in baskılarına da değinen Soner Sağlam,  “Türk aydınları Stalin'in ‘repressiya’ denilen Türkçede de ‘kızıl kırgın’ olarak adlandırılan bir süreçle baskılanmıştır” açıklamasını yaptı.

Doç. Dr. Soner Sağlam, bağımsızlığın ardından Türkmen yazarların ve şairlerin yaşananları kimlik oluşturmak için kullandıklarına dikkat çekti.

tu-kmen-9-1695741851-945

DOÇ. DR. ZÜLFİKAR BAYRAKTAR, TÜRKMENİSTAN VE TÜRKİYE'DE TARIMSAL ALAN VE TARIM TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE KONUŞTU

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar, Türkiye ile Türkmenistan arasında tarımsal alanda ve dijital tarım teknolojilerine ilişkin bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar, Türkiye ile Türkmenistan arasında imzalanan Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı’nın önemine dikkat çekti. 

Kırgızistan'da bayrak değişimine hükumetten destek Kırgızistan'da bayrak değişimine hükumetten destek

Türkmenistan'ın gelişen tarımsal yapısı ve tarım arazilerine ilişkin sunum gerçekleştiren Bayraktar, bu hususta irtibatın kuvvetlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bayraktar, kurumsal anlamda hem Türkiye’de hem Türkmenistan’da hem de bütün Türk dünyasında dijital bir gelişmenin kaydedilmesi gerektiğine işaret etti.

DR. KENAN ASLANLI, TÜRKMENİSTAN'IN BÖLGESEL AÇIDAN ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kenan Aslanlı, Türkmenistan’ın doğal gaz rezervleri ve enerji alanındaki önemine dikkat çeken bir sunum gerçekleştirdi. Türkmenistan’ın bölgesel enerji ilişkilerine değinen Aslanlı, rezervlerin istatistiksel açıdan taşıdığı değere ilişkin verileri sundu. Aslanlı, Türkmenistan’ın doğal gaz rezervlerinin yüksek miktarda olduğuna dikkat çekti. Aslanlı, Türkmenistan’ın hem bölgesel hem de dünya bakımından önemli bir doğal gaz enerji ağının merkezi olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN DOSTLUK DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI SELAHATTİN BAYSAL: MÜSLÜMAN OLAN OĞUZ’A TÜRKMEN DENİR

Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Onursal Başkanı Selahattin Baysal, Türklüğün önemine dikkat çekerken Türkmen halkının milli kimliğine ilişkin bir konuşma yaptı. Baysal, “Müslüman olan Oğuz’a Türkmen denir” ifadelerini kullandı. Türklerin arasındaki ilişkilerden bahseden Baysal, “Kökümüz bir, kanımız bir, dilimiz de bir” dedi. 

KATILIMCILARA PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde gerçekleşen “Bağımsızlığının 32. Yılında Türkmenistan” başlıklı panelin sonunda katılımcılara plaketleri takdim edildi.

Kaynak: QHA