Bahse konu gelişmeyi resmi X hesabı üzerinden paylaşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, şu ifadeleri kullandı:

“Türk savunma sanayinin sahip olduğu yüksek bilgi birikimini, dünya harp sahasında paradigma değiştiren teknolojilerini dost ve müttefik ülkelerle azami seviyede paylaşmanın gayreti içindeyiz. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de, sahip olduğu üst düzey iş birliği kültürü ve teknoloji vizyonu ile her zaman çalışmaktan gurur duyduğumuz ülkeler arasında yer alıyor.”

KAAN’ın ilk uçuşunda TÜBİTAK detayı KAAN’ın ilk uçuşunda TÜBİTAK detayı

ROKETSAN ve ASELSAN’dan BAE ile iş birliği

ATO Congresium’da SAHA İstanbul ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group ile birlikte Savunma Sanayii Buluşması düzenlenmişti. Düzenlenen dev buluşmaya SSB Başkanı Başkanı Haluk Görgün, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Banna katılmıştı. SAHA İstanbul ve EDGE Group’un birlikte düzenlediği SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması’nda açılış konuşmasını ise SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün gerçekleştirmişti.

SSB Başkanı Haluk Görgün yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile Baykar’ın Bayraktar TB2 ve AKINCI platformlarında devam eden güçlü iş birliği bulunduğunu ayrıca ASELSAN TOLUN mühimmatı ve ROKETSAN TRG-230 süpersonik füzesinin de iş birliği kapsamında olduğunu ifade etmişti.

SOLO TÜRK üzerinde bulunan TOLUN güdümlü mühimmatı
Kaynak: Defenceturk.net